szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A 2011 végén befejeződő digitális átállás 800 ezer háztartást érint, amelyek ma a földfelszíni televíziós adást kizárólag analóg módon fogják.

A digitális infrastruktúra már kiépült, s tartalmak, adások is elérhetők rajta - mondta el Kozma Zsolt, az NHH médiainfrastruktúra-szabályozási igazgatója. Hozzátette: a kereskedelemben kaphatók a digitális adás fogásához szükséges készülékek, antennák és set-top-boxok is. A piacról elmondta: a háztartások 62 százaléka kábelen vagy internetes hálózaton keresztül nézi a televíziót, míg a többiek például földfelszíni adást néznek, vagy műholdon keresztül érik el a műsorokat.

Az igazgató kifejtette, hogy tavaly a második félévben a háztartások 26 százaléka már digitalizált volt, míg 53 százalékuk analóg kábelen nézte a televíziót, 20 százalékuk pedig földfelszíni adást fogott. A háztartások egy százaléka nem tévézik.

NHH

Kozma Zsolt elmondta, az év végére a mostaninál 7 százalékponttal nagyobb, 95 százalékos lesz Magyarországon a digitális lefedettség. Egy lakossági felmérést idézve közölte, hogy az analóg lekapcsolásról a háztartások 13 százaléka hallott és tájékozódott is a folyamatokról. További 43 százalékuk csak hallott róla, míg 44 százalékuk nem is tudott erről.

Karl Károly, az NHH általános piacfelügyeleti igazgatója elmondta, a hatóság folyamatosan ellenőrzi és nyomon követi, hogy az érintettek, például a kereskedők hogyan tájékoztatják a vevőket a digitális átállásról, illetve arról, hogy melyik készülék és eszköz alkalmas a digitális adás fogására. Hozzátette: 80 százalékuk már megfelelően tájékoztatja a vevőket, a hatóság pedig folytatja az ellenőrzéseket.

A Digital Video Broadcasting (DVB)
A DVB nagy előnye a kiváló képminőség (nincs szellemkép, sem szemcsésedés, a színek sem torzulnak), a CD minőségű hang, a nagyobb választék és a többletszolgáltatások, valamint az, hogy visszacsatolást tesz lehetővé.

Technikailag azonban az a hátránya, hogy a vétel minőségét a szélsőséges időjárási viszonyok befolyásolhatják, alacsony vételi jelszintnél szétesik a kép és kimaradozhat a hang, nagyobb jelszint-csökkenés esetén pedig egyáltalán nincs se kép, se hang.

Határidők
Magyarország 2011. június 30-ra vállalta, hogy leállítja az analóg műsorszórást és elindítja a digitális adást. Az uniós országoknak az előírások szerint 2011. december 31-ig kell ezt meglépniük.

Ezt követően pusztán szoba- vagy tetőantennával nem lehet majd tévézni, tehát az eddig ingyen kapott m1, TV2 és RTL Klub sem lesz elérhető dekóder nélkül. Sok családnak, ahol az előfizetésre sincs pénz, nagy kiadás lehet, hogy minden egyes tévékészülékhez be kell szerezni egy-egy set-top-boxot, mert egy dobozzal csak egy tévé működik, vagy új tévét kell a régi helyett venni, olyat, amibe a jelátalakítót már eleve beszerelték. Alternatíva a családi tévézésre, ha előfizetnek valamelyik szolgáltatásra: kábeltévére, előfizetéses műholdas vételre vagy IPTV-re, vagy ha az egyedi műholdas megoldást választják.

A dekóderért televíziónként 20 és 50 ezer forint közötti árat kell fizetni, a beépített dekóderes tévék ára nyolcvanezer forintnál kezdődik, a határ pedig a csillagos ég.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Elfogadták a digitális átállásról szóló törvényt

Féléves ötpárti egyeztetési folyamatot követően elfogadta az Országgyűlés a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényt hétfőn. 2012-ig szűnik meg a hagyományos sugárzású televíziós műsorszórás.