Tetszett a cikk?

Delors, Jacques - Delors-jelentés - Demokráciadeficit - Dublini menekültügyi egyezmény

DELORS, JACQUES

Delors-t 1979-ben választották be az Európai Parlamentbe, majd 1981-ben, gazdasági és pénzügyminiszteri kinevezésekor visszatért a nemzeti politikába. Négy évvel később az Európai Bizottság elnökévé nevezték ki, ahol 1995 januárjáig szolgált. Delors Walter Hallstein óta messze a legbefolyásosabb elnöke volt a Bizottságnak. Elnökségét az egységes piacprogram , Portugália, Spanyolország, Ausztria, Finnország és Svédország csatlakozása, a német újraegyesítés, az Egységes Európai Okmány (EEO), a Maastrichti Szerződés, az EU jövőbeni finanszírozásáról történő megegyezés és az Európai Gazdasági Térség fémjelzik. Elnökségének árnyoldalához tartozik az 1992–1993-as válsághangulat és bizonytalanság, melyet 1992 júniusában az első dán népszavazáson a Maastrichti Szerződés elutasítása, illetve a három hónappal később rendezett francia referendumon a szerződés kis híján történő leszavazása váltott ki.

DELORS-JELENTÉS

A Delors-jelentés 1989 áprilisában ajánlásokat fogalmazott meg a Gazdasági és Monetáris Unióval kapcsolatban (GMU), mely közvetlenül vezetett a GMU-ról szóló kormányközi konferenciához és a Maastrichti Szerződés GMU-val kapcsolatos rendelkezéseihez.

DEMOKRÁCIADEFICIT

A „demokráciadeficit” kifejezést pontatlanul az olyan döntéshozatali eljárásokra alkalmazzák, amelyeknél nem kielégítően gondoskodnak a demokratikus ellenőrzés szempontjairól. A kifejezést leggyakrabban az Európai Parlament hatásköreinek kiszélesítését célzó érvelések kapcsán használják, azonban azok, akik az ilyen hatáskörbővülések ellen foglalnak állást, gyakran rámutatnak arra a számottevőbb szerepre, melyet a nemzeti parlamentek játszhatnak annak biztosításában, hogy a döntéseket demokratikus módon hozzák meg. Az érvelést az a tény is megerősítette, hogy az Egységes Európai Okmány (EEO) óta a Miniszterek Tanácsa döntéseit általában minősített többségi szavazás alapján hozza meg, így megfosztja a nemzeti parlamenteket a vétó jogától, mellyel a luxembourgi kompromisszum által megkívánt de facto egyhangúság révén rendelkeztek.

DUBLINI MENEKÜLTÜGYI EGYEZMÉNY

Az egyezmény, melyet már 1990-ben aláírtak, azonban csak 1997 óta van hatályban, arról rendelkezik, hogy a menedékkérelmet az az uniós tagállam bírálja el, amelyik a meneddékkérőt először fogadja, hacsak az illető nem rendelkezik alapos indokkal arra nézve, miért kellene ügyét egy másik tagállamnak intéznie. Az elgondolás mögött az a szándék rejlik, hogy gátat vessenek annak, hogy a menedékkérők egyik tagállamról a másikra vándorolva próbálkozzanak az unióba történő bejutással.

Zelenszkij: Ukrajnának nincs elég ereje visszafoglalni a megszállt területeit

Zelenszkij: Ukrajnának nincs elég ereje visszafoglalni a megszállt területeit

Tóta W. Árpád: Élet az eresz után

Tóta W. Árpád: Élet az eresz után

Egyetlen fotóból készít videót az új mesterséges intelligencia, és sétálni is lehet benne

Egyetlen fotóból készít videót az új mesterséges intelligencia, és sétálni is lehet benne

Vitézy: Vonalbezárásokra és járatritkításokra készül a kormány

Vitézy: Vonalbezárásokra és járatritkításokra készül a kormány