szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az uniós pénzügyminiszterek mai ülésükön várhatóan megszavazzák a Magyarországnak járó kohéziós alap 2013. január 1-jén életbe lépő kötelezettségvállalásának átmeneti, 495 millió eurós felfüggesztését - közölte több lap és hírügynökség is. A Népszabadság szerint a GDP 0,5 százalékára rúgó, 145 milliárdos újabb kiadáscsökkentést várhatnak el Magyarországtól.

A magyar kormánynak fél éve lesz bizonyítani, hogy képes fenntartható módon 3 százalék alatt tartani a költségvetési hiányt - mondta az InfoRádió adásában a Portfolio.hu elemzője. Csiki Gergely jelezte, hogy az eddigi információk alapján a pénzügyminiszterek között nagy az egyetértés, egyedül a csehek állnak nyíltan a magyarok mellett.

Matolcsy György Brüsszelben várja a szavazás eredményét
AP / Virginia Mayo
Az elemző szerint a már bejelentett 0,4 százalékosnál is nagyobb kiigazításra lehet szükség jövőre. A magyar kormánynak a következő hetekben és hónapokban olyan intézkedéseket kell majd 2012-re és 2013-ra bejelentenie, amelyek garantálják majd az uniós ajánlás elérését - mondta a Bruxinfó elemzője, Gyévai Zoltán.

A Népszabadság meg nem nevezett brüsszeli forrásokra hivatkozva azt írta, hogy 2012-ben 2,5 százalékra kell hozni a hiányt, ehhez az Európai Bizottság szerint még a GDP fél százalékának megfelelő (145 milliárd forintos) kiigazítást kell tennie a kormánynak, a már meglépett 1,9 százalékos GDP-arányos intézkedéscsomagot meghaladóan.

A bizottság ugyanis aktualizálta a korábbi hiányvárakozását, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2,8 százalék helyett háromszázalékos idei, és a 3,25 százalékos helyett 3,6 százalékos jövő évi deficitet vár – amennyiben nem történik semmilyen érdemleges hiánylefaragási intézkedés.

A Széll Kálmán-tervben megfogalmazott szerkezeti reformok következetes végrehajtását is számon kéri a bizottság, a konvergenciaprogramban lefektetett vállalásokon túl - tette hozzá a Népszabadság. Ezekkel összefüggésben fel kell készülni az olyan egyszeri tételek pótlására, mint amilyenek a 2013-ban kivezetendő válságadók és amilyen a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvonása volt 2011-ben. A GDP egy százalékát, 286 milliárd forintot érintő tételről van szó 2013 vonatkozásában.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!