szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cseh Skoda Transportation a.s. magyarországi leánycége, a Ganz-Skoda Zrt. bírósági úton kér elégtételt a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) által október 22-én nyilvánosan közzétett, valótlan tényeket tartalmazó és a Skoda jó hírnevét sértő állításokért – írta közleményében a társaság.

A BKK október 22-én kiadott sajtóközleményében lényegében kétségbe vonta a Közbeszerzési Döntőbizottság előző napon hozott határozatát, ami kimondta, hogy a BKK jogsértő módon zárta ki a budapesti villamostenderből az összességében legelőnyösebb ajánlatot benyújtó Ganz-Skoda Zrt.-t – idézte fel a cég. 

Ezen túl, a BKK közleményében, többek között, gyanús, nem  átlátható "offshore hátterű cégnek" nevezte a Skodát. 

A Skoda szerint a társaság minden közbeszerzési eljárásban a helyi és az uniós szabályok maradéktalan betartásával, a közbeszerzési törvény alapelveinek maradéktalan figyelembe vételével jár el. Így történt ez a budapesti villamostender során is – írták.

A Skoda a BKK utólagos kérésére tette meg az előírtnál részletesebb tulajdonosi hátterére vonatkozó nyilatkozatát az irányadó közbeszerzési jogszabályokkal teljes mértében összhangban. A BKK a Skoda e tárgyban tett nyilatkozatát az eljárás során elfogadta, azzal kapcsolatban semmilyen jogkövetkezményt nem fogalmazott meg. 

A Skoda az Európai Unióban működő és adózó, teljes egészében átlátható tulajdonosi szerkezetű, jogkövető gazdasági társaság – szól a közlemény.

Magyarországon többek között a budapesti trolik szállítójaként, a miskolci villamostender nyerteseként, az EU más országaiban, így Németországban az állami tulajdonú Deutsche Bundesbahn számára történő vasúti kocsik leszállításakor, de Olaszországtól Észtországig történő közbeszerzési szállítások során is az ajánlatkérők teljes egészében transzparensnek találták a cseh magánszemélyek tulajdonában álló Skoda tulajdonosi hátterét. 

Mindezek ellenére a Skoda szerint a BKK a Közbeszerzési Döntőbizottság határozata után kiadott nyilatkozatában újra alaptalan vádakat fogalmazott meg a céggel kapcsolatban. Ezek az állítások teljes egészében megalapozatlanok, valótlanok és alkalmasak a társaság jó hírnevének megsértésére – tették hozzá.

A Skoda levélben tájékoztatta Vitézy Dávidot, a BKK vezérigazgatóját, hogy az ilyen eljárás nem egyeztethető össze a Kbt. szerinti jóhiszemű és tisztességes eljárás alapelvi követelményeivel, és alkalmas lehet arra, hogy a Skodának jelentős kárt okozzon. Ezért a cég levelében felszólította a BKK-t, hogy október 30-án délig vonja vissza a BKK által megfogalmazott valótlan állításokat. 

A Skoda sajnálattal vette tudomásul, hogy ez mind ezidáig nem történt meg. Ezért a társaság jó hírnevének megóvása és gazdasági károk elkerülése érdekében a BKK-val szemben jogi lépések megtételére kényszerült a magyar bíróság előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!