Baráti férkőzés
Mintha saját pénzeként kezelné Matolcsy György jegybankelnök az MNB-alapítványok vagyonát: ellenőrizetlenül, gátlástalanul osztogatta a közpénzt rokonoknak, barátoknak és így megvenni kívánt értelmiségieknek. Ámokfutásáról kormány- és igazságszolgáltatási körökben is tudtak.
Pipa vagy krumpli – ezekkel a jelekkel, mindig saját kezűleg jelölte be Matolcsy György jegybankelnök, hogy az MNB hat Pallas Athéné-alapítványának különféle pályázataira jelentkezők közül kiket lehet támogatni. Mint a feltétlen lojalitásukért jól megfizetett alkalmazottak a HVG-nek elmesélték, Matolcsy a kisebb összegű pályázatoknál teljesen logikátlanul szelektált a jelentkezők között, ám a nagyobb summáknál igencsak tudatosan választotta ki a szerinte tíz- és százmilliókra érdemes cégeket és intézményeket.
A kivételezettek kilétét álságos szólamokkal próbálták eltitkolni az alapítványok vezetői, és ebben kormánykörökben is partnerre találtak. A képviselők gond nélkül megszavazták az MNB alapítványi pénzeinek titkosítását, Kósa Lajos fideszes frakcióvezető maga magyarázta el, hogyan veszíti el az alapítványoknak adott közpénz a közpénz jellegét. Azt a törekvést, hogy soha ne lehessen megtudni, kiknek passzolják tovább a jegybank pénzét, végül az Alkotmánybíróság kaszálta el, a Kúria pedig nemrég megerősítette a HVG kezdeményezésére indult per 2015. decemberi bírósági ítéletét. Így az MNB végre kénytelen volt nyilvánosságra hozni a költéseket. A listából az derült ki, hogy minden eddigi sejtést felülmúló mértékű osztogatás zajlott az alapítványoknál.
Egyik napról a másikra, Matolcsy személyes utasítására születtek az előterjesztések a támogatásokról. A kuratóriumi tagoknak azonnal szavazniuk kellett, mégpedig az esetek nagy részében elektronikusan, ülést ugyanis csak évente párszor hívtak össze – tudta meg a HVG. A testületekben nagyrészt a jegybankelnök bizalmasai kaptak helyet. Az elsőként, még 2013-ban, pénzügyi képzésekre és konferenciák szervezésére létrehozott Pallas Athéné Domus Animae kuratóriumának elnöke maga Matolcsy, tagjai közt pedig egykori gazdasági minisztériumi államtitkára, Nagy Róza, illetve az azóta az MKB Bank élére ültetett Balog Ádám szerepelnek. Balog elnökli a Domus Scientiae Alapítványt, a Domus Mentisben Matolcsy és Nagy Róza kuratóriumi tagok, míg a Geopolitikai Alapítvány kuratóriumát Csizmadia Norbert MNB-igazgató, a Domus Concordiae nevűét Naszvadi György volt államtitkár, MNB-főtanácsadó, a Domus Innovationisét pedig Nagy Róza vezeti. Az egyik alapítványt a pénzekből bőségesen részesülő Matolcsy-unokatestvér, Szemerey Tamás felesége, Szemerey Gabriella igazgatja, s két illusztris testületben is helyet kapott Vörös József ügyvéd, aki legutóbb Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester nevében licitált állami földekre. Kuratóriumi poszttal ajándékozták meg az egykori MIÉP-es Lentner Csabát, valamint Matolcsy balatonakarattyai polgármester feleségének kampányfőnökét, a család barátját, Réfy Imrét is.
Nagyrészt ugyanaz a tucatnyi személy váltakozik az egyes alapítványok kuratóriumában és felügyelőbizottságában, és elkötelezettségüket Matolcsyék más tisztségekkel is igyekeztek meghálálni. Így például az alapítványok egyikében-másikában kurátorként, illetve fb-tagként felbukkanó Kardkovács Kolos decemberben az MKB nyugdíjpénztáros és Szép-kártyás cégének élére került, de lényegében a kurátorok közt osztották el az alapítványok különböző ingatlankezelő cégeinek vezető tisztségeit is. A négy alapítvány által közösen gründolt Kasselik-Ház Zrt.-ben például fb-tag Szemerey Gabriella, míg a hat alapítvány alá tartozó Kecskeméti Duális Oktatás Zrt.-ben Polt-Palásthy Marianna tűnik fel. Ő Polt Péter legfőbb ügyész felesége, a jegybank személyügyekért felelős ügyvezető igazgatója, aki alapból ott ül két jegybanki alapítvány fb-jében. Vagyis tudott a pénzszórásról, amiért az Együtt most lemondásra szólította fel. Megesett már, hogy egy legfőbb ügyész távozásának oka a felesége volt: Polt elődje, Györgyi Kálmán lemondásához ügyvéd házastársának zsarolásra felhasznált vitatott ügyei vezettek.
Az első alapítványi ügy, amire már néhány kevésbé bennfentes kurátor is értetlenül kapta fel a fejét tavaly év elején, éppen a vs.hu hírportál kiadójának, a New Wave Production Kft.-nek javasolt, alapítványonként 72 millió forint körüli juttatás volt, amelyet később három alapítvány megismételt. Azt megelőzően legfeljebb a néhány milliós külföldi tanulmányutak szúrhatták volna a kurátorok szemét, netán a szintén testületi tag Kásler Miklós orvos történelmi könyvsorozatának 39 milliós apanázsa. Az utak amiatt, hogy olyan egzotikus helyekre vezettek, mint Ruanda, ahol a nők politikai részvételét lehetett tanulmányozni, avagy Tanzánia, ahol a választások nemzetközi következményeit vizsgálhatták az arra érdemesítettek.
Az alapítványoknál dolgozókat, hogy fejet hajtsanak Matolcsy akarata előtt, bőséges juttatásokkal halmozták el, és ha valakinek bármikor kétségei támadtak a szavazással kapcsolatban, azt telefonon igazították el. A sajtóban Szemerey Tamás érdekeltségeként elkönyvelt New Wave a kezdeti kurátori elbizonytalanodások ellenére végül több részletben összesen csaknem 600 millió forintot zsebelhetett be. Szemerey a botrány kirobbanása után cáfolta, hogy köze lenne a New Wave-hez, ám minden jel erre utal. A cégnek Száraz István DryCom Kft.-je mellett a csehországi Bawaco Invest s.r.o. a közvetlen tulajdonosa. A Bawaco egyik részvényese egy Ján Nagy nevű szlovákiai magyar üzletember, aki több szlovákiai és cseh cégben üzlettársa, illetve alkalmazottja Szemereyéknek.
Jól tartották Matolcsyék az állampapírhozamokból a Szemerey-birodalom más tagjait is. Az Origót a Magyar Telekomtól idén év elején megvevő New Wave Media Kft. is szép summát kapott semmitmondó címszóval. A DryCom Kft. szintén tízmilliós nagyságrendű segítségben részesült, és a Frank Digital Kft. nevű Száraz-cég is 64,6 millióval gazdagodott. A Szemerey-birodalomnak nyújtott apanázsok lajstromában szinte aprópénz a DryCom és a New Wave Production közös leánya, a We Love Publishing Kft. 20 + 31 millió forintja, amit konferenciaszervezésre kapott. Nem maradt ki az üzletelésből a szintén Szemerey érdekkörébe tartozó Növekedési Hitelbank sem: az alapítványok összesen majdnem 25 milliárd forintért szerződtek vele értékpapírra vagy helyeztek el betétet a pénzintézetben.
Bizarr átfedések is tarkítják a pénzosztási listát. Szemerey BanKonzult Kft.-jétől például öt alapítvány is megvásárolta havi 750 ezer forintért a Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek című kiadványt, mivel a páratlan értékű tanulmányt állítólag szerzői jogok miatt nem lehet sokszorosítani. A könyvkiadás szponzorálására máskor is hasonló metódust alkalmaztak az alapítványok: rendre több száz vagy ezer példányt vásároltak a Matolcsy által kiválasztott kötetekből, s azokat az MNB rendezvényein, például az évente megtartott Lámfalussy-konferencián osztogatták. Sajátos megoldásként George Friedman három – szintúgy a New Wave Productionnel, 14 millióért magyarra fordíttatott és kiadatott – kötetével egybecsomagolva, kedvezményes áron tukmálták a vásárlókra Matolcsy Amerikai Birodalom – A jövő forgatókönyvei című művét.
Több mint 70 millió forintot költöttek az alapítványok Matolcsy korábbi kabinetfőnöke, Wiedermann Helga Sakk és póker című „gazdasági szabadságharcos” könyvének piacra dobására és román, ukrán, cseh, lengyel nyelvre fordítására is. Maguk felé hajlott a kezük a kurátoroknak több pályázatnál is: 100 millió forintot kapott például a Kecskeméti Főiskola, amelyet a pénzfolyósító alapítvány egyik kuratóriumi tagja, Ailer Piroska vezet. Ugyanez az intézmény – csak hibásan, „magánszemély” megnevezéssel – kapta azt a 173 milliót is, amelyet az „egyetemmé válásra” költhetett.
Míg a vs.hu esetében fel sem merült, hogy más sajtóorgánumokat is megpályáztassanak alibiből, a megvásárolt puccos ingatlanok átalakítására mindig több árajánlatot kértek. Végül azonban rendre a közbeszerzéseken amúgy is taroló Magyar Építő Zrt. lett a toplistás szerződő, összesen mintegy 4,5 milliárdos árral. A cég a Körösaszfalté, melynek vezérigazgatója Pálffy Balázs, Mészáros Lőrinc vőjelöltje, s az alapítványoknak kiszemelt székházakat újítja fel, például 1,9 milliárdért az Úri utcában oktatási intézménynek megvett régi budai városházát vagy 1,5 milliárdért a pesti, Kálmán Imre utcai volt Iposz-székházat. Javarészt bontási műveletekkel bízták meg a miniszterelnök bizalmasaként számon tartott Garancsi István Market Építőjét.
Az összeválogatott ingatlanokra – amelyek a budavári borboltos és wellness-szállós álmoktól a balatonkenesei volt MÁV-üdülőn át a méretes, rózsadombi volt kémiai kutatóintézetig tucatnyi épületet jelentenek – mintegy 20 milliárdot költöttek. A tervezői megbízásokat szinte kivétel nélkül a Made in Heiszler Kft. vihette el, csaknem félmilliárd forint munkadíjban részesülve. Heiszler Zoltánnak nem kell visszafognia magát, az egyik alapítvány például 18,8 millió forintra taksálta valamelyik iroda belsőépítészeti munkáinak értékét, de ő szállíthat le iroda- és tárgyalószékeket is három Pallas Athéné-alapítványnak, összesen 71 darabot, 5,7 millióért. Az egyik oktatóterem kialakításánál pedig odáig fajult a nagyzolás, hogy padlóba süllyeszthető széksorokat terveztettek Heiszlerrel. A kiemelt ingatlanok éves szinten százmilliós költségű kezelését úgyszintén egy bennfentes cégre, a Szemerey-hátterű Raw Development Kft.-re bízták. Kilenc ingatlan megvásárlásánál az igazságügyi miniszter résztulajdonában lévő Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda bábáskodott, óránként nettó 55 ezer forintért, és összesen 137 millió forint értékben kapott megbízásokat a jegybanktól, többek között az Eiffel Palace irodaház szerződéséért.
Az MNB most azzal érvel, hogy a Pallas Athéné-alapítványok a nekik juttatott 266,4 milliárd forintnyi vagyont 2016. március 31-ére 267,23 milliárdra növelték, a hat alapítvány együttesen 197,3 milliárd forintot magyar állampapírban, 7,76 milliárdot bankbetétben, 24,47 milliárdot ingatlanban tart, 37,7 milliárdot pedig cégrészesedésbe fektetett be. (A Növekedési Hitelbank mellett a rejtélyes tulajdonosokhoz került MKB Bankban helyezték el a legnagyobb összegeket.) Az alapítványok elvileg nem költhetik el a rájuk bízott vagyont, csupán a hozamát forgathatják. Csakhogy törvényt sértett Matolcsy, amikor az árfolyamnyereségen keresett százmilliárdokkal szabadon gazdálkodott, hiszen azt az államháztartás központi alrendszerének úgynevezett finanszírozási bevételei között kell megjelentetni. A jegybank nem folytathat monetáris finanszírozást, vagyis nem vásárolhatna államkötvényt – és erre már az Európai Központi Bank is felfigyelt néhány hete.
Miközben az ellenzék az alapítványok megszüntetését és a közpénzherdálás kivizsgálását követeli, a felelősök helyett csak a vs.hu munkatársainak egy része állt fel. Matolcsynak viszont esze ágában sincs távozni, s ezt nem is várja el tőle a kormány. Sőt még kvázi jutalmat is kap: éppen most nő havi ötmillió forintra a fizetése. Az pedig egészen szürreális, hogy a botrány kellős közepén már el is fogadta a parlament azt a törvénymódosítást, mely szerint a jegybank továbbra is visszatarthatja bizonyos adatok kiadását: a homályos megfogalmazás szerint akkor, ha a nyilvánosságra hozás veszélyeztetné a cégei versenyképességét.
G. TÓTH ILDA
g.toth.ilda@hvg.hu