Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nagy baj van a beruházásokkal, amióta vége lett az EU-s projekteknek, az unió legnagyobb zuhanását mérik a magyarországi beruházási kedvben.
Nem lett a beruházók kedvence Magyarország: az Eurostat ma kiadott adatai szerint, amelyben azt vizsgálják, hogy a GDP-hez képest mennyi beruházás volt az egyes tagállamokban, csupán öt ország került mögénk. Magyarországon a GDP 17,8 százalékát tették ki a beruházások tavaly. Ugyanez az adat Csehországban 24,6 százalék, ami Európa második legmagasabbja, Szlovákiában 20,2 százalékos, de egy kevéssel még a lengyelek is előttünk járnak.
Nagy problémát mutat, hogy 2016-ra hatalmasat zuhant a magyar beruházások aránya: 2015-ben még két százalékkal az EU-átlag fölött volt a mutató, most ugyanannyival alatta. Sőt, a GDP-hez mérve több, mint húsz éve nem volt egyszer sem ennyire kevés a beruházás nálunk. Ennek az oka nagy valószínűséggel az, hogy 2015 végén kifutottak az EU-s finanszírozású projektek. A régiónk legtöbb országában szintén esett a szám 2015-ről 2016-ra, ami jól mutatja, hogy mennyire számítanak az uniós pénzek Közép-Európának, de a magyar zuhanás még a környező államokéhoz képest is látványos, az egész unióban a legnagyobb.
Arra a KSH korábbi elemzései is kitértek: ott mértek jókora visszaesést, ahonnan hiányoztak az uniós pénzek. A magyar statisztikai hivatal tovább is ment, mint az európai: míg az Eurostat csak 1996-ig tekintett vissza, a KSH nemrég azt is megállapította, hogy egészen a rendszerváltás óta nem volt akkora zuhanás a beruházásokban, mint most.
A listán Magyarország mögött egy kivétellel csak olyan országok állnak, amelyek súlyos válságon estek át: Ciprus, Olaszország, Portugália, Görögország, valamint kivételként meglepetésre Nagy-Britannia. Európa élére Írország, Csehország, valamint Svédország került. A számokból az is kiderül, hogy az EU beruházásra szánt pénzeinek szinte pontosan felét az építőiparban költötték el.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Az izraeli légicsapások egy névtelenséget kérő Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és mostanra nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
Donald Trump elnök katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította az érintett térséget.
Tovább folytatódik a harc az egykori szövetségesek között.
Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.