Tetszett a cikk?

Szokatlanul ellentmondásos képet mutat a HVG megbízásából készült első idei Medián-elemzés: miközben sok tekintetben határozottan javulnak a közhangulat mutatói, és januárra kedvezőbb lett a kormány megítélése, a népszavazást követő csömör mintha mégis inkább a Fidesz-MPSZ malmára hajtotta volna a vizet.

HVG
A szavazóközönség január elején mért rendkívül alacsony, mindössze 47 százalékos részvételi hajlandósága egy feltételezett "most vasárnapi" választáson majdnem beállította a ciklus eddigi rekordját: a 2002-es választás óta csak tavaly júliusban volt ennél is alacsonyabb (44 százalék) a magukat biztos szavazónak mondók aránya (HVG, 2004. július 31.).

A hasonlóság aligha véletlen: a felmérés akkor is pár héttel azt követően készült, hogy egy tényleges voksolás csaknem érdektelenségbe fúlt - akkor nem népszavazás, hanem az EP-választás iránt mutatott meglehetős közönyt a lakosság a 38,5 százalékos részvételi aránnyal. Egy-egy ilyen kiábrándító eredmény aztán mintha átmenetileg legitimálná a politikától való elfordulást: a jelek szerint ilyenkor a szokottnál kevesebben érzik úgy, hogy valamiféle társadalmi elvárásnak kell megfelelniük, amikor egy kérdezőbiztosnak válaszolnak.

Pedig a kampányzaj elültével mintha egy kicsit fellélegzett volna a társadalom: tavaly június óta most először haladja meg az egyharmadot azok aránya, akik szerint az országban "általában véve jó irányban mennek a dolgok" (lásd ábránkat). A jó irányt észlelők aránya októberről januárra még az ellenzéki szavazók körében is több mint a kétszeresére (8-ról 18 százalékra) nőtt, miközben a helyzetet mindig is rózsásabbnak látó kormánypártiak még derűlátóbbak lettek (októberben 61, most 68 százalék). Az elmúlt hónapokban a kifejezetten politikai természetű elégedetlenség is mérséklődött valamelyest: a kormány teljesítményét jónak vagy nagyon jónak tartók aránya az elmúlt nyáron tartósan 29 százalék volt, októberben 33, november-decemberben 37 százalék, majd most januárban 41 százalékra nőtt. E mutató értéke 2003 júliusa óta mostanáig egyszer sem haladta meg a 40 százalékot.

Málló háború 2. rész (Oldaltörés)

HVG
Az új kormány iránti bizalom enyhe emelkedése nem hozta magával a vezető kormánypárt támogatottságának tartós növekedését. Az elmúlt hónapok politikai közhangulatát, különösen a politikailag aktív közönségnek a pártokhoz fűződő viszonyát alapvetően a kettős népszavazás kampánya, annak dinamikája határozta meg. Novemberben, amikor még csak a Fidesz-MPSZ álláspontja lehetett egyértelmű a közvélemény számára, az ellenzéki párt szavazói a többieknél jóval aktívabbak mutatkoztak mind a népszavazás, mind pedig egy "most vasárnapi" parlamenti választás tekintetében. Így a két nagy párt közötti olló, amely a Gyurcsány-kormány megalakulása után zárulni látszott, ismét tágabbra nyílt. December elejére viszont az MSZP álláspontja is világosabbá vált, és ennek hatására a nagyobbik kormánypárt szimpatizánsainak aktivitási szintje beérte a fideszesekét. Ennek következtében a "biztos" szavazók körében novemberben mért 12 százalékpontnyi Fidesz-előny decemberben a felére apadt.

Ezzel egy időben minden korábbinál magasabbra szökött a pártpreferenciával nem rendelkezők aránya - a teljes népességben 38 százalék nem tudott megnevezni hozzá közel álló pártot, és még a magukat biztos szavazónak mondók körében is 19 százalék válaszolt így a Medián kérdezőbiztosainak. A népszavazási kampány hajrájában elhangzó érvek, illetve a népszavazás eredménye a jelek szerint inkább az ellenzéki szavazókra volt elbizonytalanító hatással, ez azonban átmenetinek bizonyult. A kampány által kavart indulatok elültével a "bizonytalanok" számának csökkenése a Fidesz-MPSZ szavazótáborának újbóli megerősödésével járt. Ez azonban nem a Gyurcsány-korszak kezdete előtti arányok helyreállítását jelenti, hanem nagyjából a novemberi erőviszonyok reprodukálását. Figyelemre méltó fejlemény, hogy a Fidesz-MPSZ megerősödése nem jár az MSZP gyengülésével, viszont az őszi-téli politikai folyamatok tovább koptatták mind a kisebb parlamenti erők, mind pedig a parlamenten kívüli pártok támogatottságát - az utóbbiaknak januárban egyáltalán nem volt kimutatható "biztos" szavazójuk.

Málló háború 3. rész (Oldaltörés)

HVG
Miközben a kis pártok gyengélkednek, legismertebb politikusaik nem szerepelnek rosszul - különösen igaz ez az SZDSZ-re, amelynek több vezetője is népszerűbb lett, mint három hónappal ezelőtt volt. Ha ezt nem lehet is elmondani Demszky Gáborról, annyi megállapítható, hogy januárra megállt a főpolgármester több hónapos "zuhanórepülése". Kuncze Gábor pártelnök eközben alig marad el a dobogós helyezéstől. Az élen álló Dávid Ibolya MDF-elnök pártja belső konfliktusai következtében kénytelen volt számottevő veszteségeket elkönyvelni, ennek ellenére őrzi vezető helyét, bár Mádl Ferenc köztársasági elnök csak hajszállal van mögötte. A harmadik helyet továbbra is Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke őrzi, aki - legalábbis a népszerűségi listán - tovább erősítette pozícióját az MSZP leginkább közkedvelt politikusaként is.

Ebben a versenyben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök követi, aki stabilizálta helyzetét a legismertebb politikusok középmezőnyének elején. Természetesen az ő mindenkori megítélése Orbán Viktor Fidesz-elnökéhez mérve vált ki különös érdeklődést: a kettejük között a korábbi miniszterelnök javára fennálló különbség az elmúlt negyedév során 2 százalékpontra zsugorodott. A szoros verseny számai mögött érdekes különbség mutatkozik abban, melyikük mennyire megosztó személyiség: Gyurcsányt valamivel többen (24 százalék) fogadják el az ellentáborban, mint Orbánt (18 százalék). A mostani miniszterelnök egyebek között ebben különbözik elődjétől: Medgyessy Péter másfél évvel ezelőtt is, amikor pedig 57 pontos "tetszési indexével" még a negyedik legkedveltebb politikusnak számított, mindössze az ellenzéki szavazótábor 15 százalékának a rokonszenvét élvezte.


HVG

Szavazótáborok aránya (Oldaltörés)

HVG
McLaren pole Bahreinben, de Norris és Verstappen is elszúrta az időmérőt

McLaren pole Bahreinben, de Norris és Verstappen is elszúrta az időmérőt

Csillag István: Orbánnak is jóvá kellett hagynia az MNB-alapítványokat, de nem erre a célra szánták őket

Csillag István: Orbánnak is jóvá kellett hagynia az MNB-alapítványokat, de nem erre a célra szánták őket

Oroszország atomfegyvert telepítene a világűrbe a NATO szerint

Oroszország atomfegyvert telepítene a világűrbe a NATO szerint

Donald Trump, az USA nevű cég CEO-ja aranybányának nézi az elnöki hivatalt

Donald Trump, az USA nevű cég CEO-ja aranybányának nézi az elnöki hivatalt