Tetszett a cikk?

Felszámolás indult a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Rt. ellen: a Kövér Szilárd - Kövér László fideszes választmányi elnök testvére - által vezetett cég munkabérrel és adókkal is tartozik, vagyonát a hitelezők nem lelik.

Alighanem rosszabbul él, mint négy éve a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Rt. egykori gépmestere. Jogerősen megnyerte ugyan egykori munkáltatója ellen indított perét, a nyomdának így ki kellett volna fizetnie a férfi elmaradt bérét és túlóradíját, ám a nyomdász hiába kért végrehajtást. Ügyvédje tájékoztatása szerint nem jut hozzá kevesebb mint negyedmillió forintjához: a cég bankszámláin nincsen pénz. A Kövér Szilárd - Kövér László, a Fidesz országos választmánya elnökének fivére - által vezetett, közvetve és közvetlenül az előbbi apósa és anyósa tulajdonában álló rt ellen az utóbbi években többen kértek végrehajtást. Elmaradt munkabérét követelte jogerős ítélettel a zsebében egy másik volt dolgozó, s rátáblázott a cégre az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) is. A napokban indult felszámolást azonban nem ők, hanem a nyomda egyik beszállítója, a tatabányai Rolltrix Kft. kezdeményezte.

A nevét tavaly ősszel Magyar Nyomdaügynökség Zrt.-re változtatott cégre néhány évvel ezelőtt még mosolygott a szerencse: piaci hírek szerint az Orbán-kormány idején nagyot szakított az akkor még állami tulajdonú Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. szállítójaként (HVG, 2002. február 9.). Az 1995-től Kövér Szilárd által irányított céget 1994-ben a Mahir Rt. alapította, felügyelőbizottságában 1997-1998-ban megfordult Simicska Lajos fideszes gazdasági háttérember, az APEH későbbi elnöke is, az igazgatóságnak pedig tavaly nyárig tagja volt Töröcskei László ügyvéd, a Hír Tv-t finanszírozó üzletember, Töröcskei István testvére. A Kövér rokon jászberényi Bakos házaspár cége 2004 óta az rt fő részvényese.

A tankönyvbizniszhez köthető, hogy a cég gyakorlatilag lekoppintotta az Egyetemi Nyomda évszázados nevét. Az 1577-ben Nagyszombaton alapított üzem az ottani univerzitás létrehozásával vált "egyetemivé" 1635-ben, s a 18. században, a budai várba költözve lett "királyi". Az államosítás már a pesti zsinagóga szomszédságában, a Dohány utcában érte a vállalatot, amelyet akkor összevontak a Tolnay Nyomdával. Az Egyetemi Nyomda rendszerváltozás utáni privatizációja sem volt kimondott sikertörténet, nem sokkal később felszámolás kezdődött a cég ellen, amely jelenleg is tart. E procedúra keretében érkeztek Kövérék, akik 1999-ben megvásárolták a gépeket és a dolgozók alkalmazási jogát, ám a nevet nem. Utóbbit saját döntésük alapján kezdték használni 2001 őszén, nem sokkal azt megelőzően, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. az akkor a tulajdonában álló tankönyvkiadó figyelmébe ajánlotta a volt Mahir-nyomdát.

A Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Rt. akkori piaci becslések szerint 2001-2002-ben a tankönyvkiadó negyedik legnagyobb szállítója lett - egyik percről a másikra, úgy, hogy alvállalkozókat is be kellett vonniuk az üzletbe. Más hírek ma már arról szólnak: a tankönyvsztorinak nagyobb volt a füstje, mint a lángja, s az "egyetemiek" alig 60 millió forintot vittek el az évente 1 milliárdos bizniszből. 2004-ben mindenesetre még nyereséges volt az rt, a következő évben viszont már 123 milliós veszteséget produkált 91 millió forintos árbevétel mellett. Saját tőkéje mínusz 129 millió forintot tett ki, kötelezettségei pedig meghaladták a 160 milliót, csak adójellegű tartozása 90 millió forintra rúgott 2005 végén.

A felszámolást kérő tatabányai nyomdacikk-kereskedőknek tehát kevés a sanszuk, hogy valaha is megkapják a jussukat. Hasonlóan rossz bőrben van a Kövér-nyomda tulajdonában álló, 1992-ben Fidesz-közeli - utóbb Kaya Ibrahim nevével visszaélve fantomizált - vállalkozások által alapított, éveken keresztül Kövér Szilárd által vezetett Arzenál Nyomdaipari Kft., amely ellen tavaly ősszel indult felszámolási eljárás. Az APEH tavaly tavasszal Veres János pénzügyminiszter kérésére azt közölte: az Arzenál 2003 óta nem tesz eleget adóbevallási kötelezettségének, többször indult ellene végrehajtás, lefoglalni azonban semmit sem tudtak, a cégnek sem ingó, sem ingatlan vagyona nincsen. A tárcavezető azért kért feljegyzést, mert tudomására jutott: az Arzenál közel 110 millió forintos késedelmi pótlékából az APEH a Horn-, majd az Orbán-kormány idején részletekben több mint 93 millió forintot elengedett, annak ellenére, hogy ehhez hiányoztak a törvényi feltételek (HVG, 2006. március 31.). Működik viszont a Kövér Szilárd és felesége, Bakos Erika érdekeltségében álló Magyar Egyetemi Kiadó Kft., amelynek egyik alapítója Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója volt, s amely 18 millió forint honoráriumot fizetett a szerzőnek, amikor 2003-ban piacra dobta a Történelem főutcáján című, a Fidesz vezette kormányzás időszakát Orbán Viktor exminiszterelnök beszédein keresztül bemutató kiadványt.

RÁDI ANTÓNIA

Kiszivárgott képeken látni, hogyan néz majd ki az új Android

Kiszivárgott képeken látni, hogyan néz majd ki az új Android

Két motoros meghalt egy brit versenypályán történt tömegbalesetben

Két motoros meghalt egy brit versenypályán történt tömegbalesetben

A rekordbírság után jön csak a java: a füstgyertyázó ellenzékiek ellen egy eljárás megszűnt, de egy komolyabb most pörög fel igazán

A rekordbírság után jön csak a java: a füstgyertyázó ellenzékiek ellen egy eljárás megszűnt, de egy komolyabb most pörög fel igazán

140 ezer forintért vett valaki a Facebookon egy I. világháborús hajóroncsot

140 ezer forintért vett valaki a Facebookon egy I. világháborús hajóroncsot