A tékozló férfi
Korrupciós perek sorozata elé néz Thakszin Shinavatra thaiföldi exkormányfő, aki önkéntes száműzetés után tért haza, s cáfolja, hogy folytatná politikai pályafutását.
Ujjongó tömeg fogadta a 2006-ban katonai puccsal megbuktatott, majd külföldre menekült Thakszin Shinavatra korábbi kormányfőt a bangkoki repülőtéren. A hongkongi önkéntes száműzetéséből nagy médiafelhajtás közepette hazaérkező politikus rá is játszott az ünneplésére virágokkal, személyét éltető transzparensekkel felszerelkezett, Thakszin Klub feliratú trikót viselő hívei érzelmeire. A reptéren könnybe lábadt szemmel térdre rogyott, s a thaiföldi hagyományoknak megfelelően tenyerét a földre téve és fejet hajtva tisztelgett országa előtt. Ezután nyomban beszállt a rá váró rendőrségi autóba, mely motorosok kísérete mellett a legfelsőbb bíróságra vitte.
Őrizetbe vétele nem tartott sokáig, 300 ezer dollárnyi óvadék ellenében szabadlábra helyezték, ám az országot nem hagyhatja el. Korrupció és hatalommal való visszaélés vádjában folyik ellene per, de csődbűntett miatt is bíróság elé kell állnia. Rögtönzött sajtótájékoztatóján el is panaszolta: kormányfőként hagyta el az országot, de most bűnözőként kezelik, s azért tért vissza, hogy tisztázza magát.
Az óvadék letétele láthatóan nem okozott neki nagy megerőltetést. Jóllehet a thaiföldi hatóságok korábban 2 milliárd dollárnyi vagyonát zárolták, tavaly is elő tudott teremteni 164 millió dollárt az angol Manchester City fociklub 75 százalékának a megvásárlására (HVG, 2007. május 12.). Bizonyságul két manchesteri játékossal érkezett, akik állítólag fociakadémia létrehozásában segédkeznek majd neki. Thakszin egyúttal biztosította a kétkedőket, hogy búcsút int a politikai pályának, és az életét családjának és a focinak szenteli.
Általános azonban a vélemény, hogy az egyebek közt önkényes és korrupt kormányzása miatt megbuktatott Thakszin visszavonult ugyan a nyilvános politikai szerepvállalástól, ám a háttérből továbbra is mindenen rajta tartja a kezét. Pedig a Thaiföldiek Szeretik a Thaiföldieket nevű pártját az alkotmánybíróság - a 2006-os előrehozott választásnál elkövetett csalásra hivatkozva - még a tavalyi voksolás előtt feloszlatta, őt és több mint száz vezetőtársát pedig öt évre eltiltotta a politikai tevékenységtől. A lakosság döntő hányadát adó szegény vidékiek azonban nem pártoltak el tőle, Néphatalom Párt (PPP) nevű utódpártját győzelemre segítették a 2007. decemberi választásokon. A vidéki szegény rétegek azért zárták a szívükbe Thakszint, mert 2001-2006 közti kormányfősége idején érezhetően javultak életkörülményeik - olcsóbb lett például az egészségügyi ellátás -, az agrártermelők és a kisvállalkozók tartozásait pedig elengedték, és kedvezményes hitelhez juthattak.
A biztos parlamenti többséget maga mögött tudó hatpárti koalíciót vezető Szamak Szundarajev ugyanott folytatta, ahol annak idején Thakszin abbahagyta. A katonai puccs utáni átmeneti kabinettől a kormányzást alig egy hónapja átvevő Szamak újabb kedvezményes állami hiteleket és adósságelengedést ígér a gazdálkodóknak, az elmaradott térségek számára pedig infrastrukturális beruházásokat, ingyenes állami lakásokat helyezett kilátásba. A drogkereskedelemmel is le akar számolni, ám ez már Thakszinnak sem sikerült. És elődjéhez hasonlóan Szamak sem kíván autonómiát adni az ország déli, Malajziával határos tartományaiban lázongó muszlim szeparatistáknak. Pedig a muszlim többségű országrészben pattanásig feszült a helyzet, a szélsőségesek naponta megtámadják az ott kisebbségben lévő buddhistákat. A szerzeteseket sem kímélik, a központi kormány jelképének tekintett iskolákat rendszerint felgyújtják, az odavezényelt 30 ezer fős katonasággal együttműködőket pedig, legyenek akár muszlimok, sorra legyilkolják.
Thakszin politikai megfigyelők szerint minden befolyását latba veti, hogy mielőbb lezárják a vele szembeni pereket, felszabadítsák zárolt vagyonát, és megszüntessék a politikától való ötéves eltiltását. Ám korántsem biztos, hogy Szamak hajlandó lesz mindebben segédkezni, és a későbbiekben félreállni. Már csak azért sem, mert az arisztokrata családból származó, politikai pályafutása során számos kormányban, több poszton is szolgált Szamak a városi középosztállyal és a hadsereggel is jó kapcsolatot ápol. És épp ezek azok az erők, amelyek annak idején Thakszint megbuktatták.
TÁLAS ANDREA