Ámokfutam
Jobb híján az unión keresztül igyekszik Írországra nyomást gyakorolni Magyarország, hogy két gyermek halálra gázolását ne úszhassa meg büntetlenül egy ír férfi.
Bűn nem maradhat büntetlenül - új jogi érvek hiányában ezzel igyekezett elérni uniós kollégáinál Draskovics Tibor igazságügy-miniszter a múlt pénteken, hogy valami módon gyakoroljanak nyomást a dublini hatóságokra, nehogy megúszhassa a büntetést az az ír férfi, aki nyolc éve Leányfalun a járdán halálra gázolt két kisgyermeket. És nem a miniszter volt az egyetlen: Herczog Edit szocialista EP-képviselő azonnali kérdéssel fordult az Európai Bizottsághoz, kérve az európai elfogatóparancs gyakorlatának felülvizsgálatát. A hírek szerint nagy az egyetértés az unión belül az ügy erkölcsi megítélésében. Ugyanakkor a magyar hatóságok eddigi tétovázásának köszönhetően és az uniós szabályok visszásságai miatt nagyon valószínű, hogy Francis Ciarán Tobin megúszhatja a börtönt.
Az Irish Life biztosítótársaság igazgatójaként akkor Magyarországon dolgozó, most 44 éves férfi 2000. április 9-én Visegrádról Szentendre felé tartott a 11-es főúton a megengedettnél jóval gyorsabban. A kocsiban mellette ült terhes felesége, kisgyermeke és a család két ír barátja is. A szolgálati Volvo Leányfalu területén felszaladt a járdára, és ott elütött két kisgyereket, az ötéves Zoltai Mártont és kétéves húgát, Petrát, akik a nagymamájukkal és a nagynénjükkel várták, hogy átmehessenek a zebrán. Tobint halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt 2002. október 10-én, a Pest Megyei Bíróság jogerősen hároméves letöltendő szabadságvesztésre ítélte, azzal, hogy 18 hónap után feltételesen szabadságra bocsátható. A férfit azonban hiába hívták be a büntetés letöltésére. Az ellene folyó büntetőeljárás alatt lejárt ugyanis a munkaszerződése, és családjával együtt hazautazott.
Ráadásul ezt jogszerűen tette - éppen erre hivatkozva utasította el kiadatását az ír felsőbb bíróság. Tobin útlevelét elvették ugyan az eljárás kezdetekor, de 2000 szeptemberében 500 ezer forint biztosíték (tehát nem a fogva tartást kiváltó óvadék) ellenében visszakapta. Érthetetlen módon: az akkor hatályos büntetőeljárási törvény szerint "a biztosíték összegét az ügyész, illetőleg a bíróság határozza meg, a terhelttel szemben előreláthatólag kiszabásra kerülő pénzbüntetés, a megállapítandó vagyoni előny és elkobzás alá eső érték megfizetésére kötelezés, illetőleg a felmerülő bűnügyi költség végrehajtásához szükséges mértékben". Az azóta Szentendrén ügyvédkedő Bereczné Ficzere Mária döntése azért különös, mert Tobint a vád alapján egytől öt évig terjedő szabadságvesztés fenyegetette.
Mégis kapott engedélyt, hogy családjával hazautazzon a sógornője esküvőjére. Az egyébként az ügyészség által is támogatott kérelmében a nagyszabású családi rendezvény mellett - ahol a felesége tanú volt - arra is hivatkozott, hogy az ír rokonság még nem is látta Magyarországon született gyerekét, ügyvédje pedig ígérte, Tobin visszatér az országba. 2000 októberében ez is történt, és az útlevelét ezután már nem vették el. Pedig már csak a határozott idejű munkaszerződéséből is okkal lehetett arra következtetni, hogy Tobin elhagyja Magyarországot, ráadásul Írországgal abban az időben nem volt kiadatási szerződése Magyarországnak. A férfi egy menetrend szerinti repülővel minden gond nélkül távozhatott az országból 2000. november végén, az eljárást pedig a távollétévben folytatták le.
Tobin a jogerős ítélet után nem vonult be a börtönbe. A Pest Megyei Bíróság ezért - s mivel 2004-ben hatályba lépett az erről szóló uniós kerethatározat - 2005 októberében nemzetközi elfogatóparancsot adott ki, s kérte a férfi kiadatását. Az elsőfokú ír bíróság 2007. januárban elutasította a kérelmet, mondván, saját állampolgár kiadására csak akkor van lehetőség, ha az elszökött a büntetés elől. A "szökés" kifejezés értelmezéséhez az Oxford English Dictionaryt is segítségül hívó ír bírói indoklás szerint ebben az ügyben nem ez történt, a férfi törvényesen és szabályosan hagyta el Magyarországot. Ezt a döntést 2008. februárban véglegesítették. Hasonló indoklással mondtak nemet az írek arra a magyar kérésre is, hogy a kölcsönös elismerés elve alapján Írországban hajtsák végre a magyar ítéletet.
"Az eljárás során Magyarországon több hiba is történt, például a biztosíték meghatározásakor, vagy a büntetés-végrehajtás késedelmes kérelmével" - mondta a HVG-nek Bárd Petra jogász, az Országos Kriminológiai Intézet kutatója. Szerinte a kiadatási ügy jogerős lezárása után már nem lehet segíteni. A kutató jogilag már nem sok esélyt lát arra, hogy kikényszerítsék az ír férfi börtönbe vonulását. Hacsak nem jelentkezik önként, vagy nem igazoltatják valahol az unióban, Írországon kívül és a 2010-es elévülési időn belül, hogy átadják Magyarországnak.
PÁLMAI ERIKA