Tetszett a cikk?

A környezetvédelem ügye és a takarékos nyomtatótulajdonosok egyaránt profitálnak abból a csendes harcból, amit a fénymásolókat-printereket gyártó multik és a tintapatronok újratöltésében érdekelt kisvállalkozók vívnak a festékkazetta-piacon.

HVG
Tégy szívességet környezetednek és önmagadnak! - javasolja a Magyar Tonerkazetta és Tintapatron Újrahasznosítók Szövetségének (Matusz) honlapja. A mintegy tucatnyi vállalkozást tömörítő egyesület célja egyrészt, hogy tagjai számára minőségi követelményeket szabjon, másrészt hogy "tanulmányozza a tonerkazetta- és tintapatron-felújító ipart érintő tudományos és technikai problémákat", és ezért rendszeres konzultációkat, úgynevezett Refill (vagyis újratöltési) Akadémiát szervez. A kívülálló számára talán mosolyogtató komolykodás valódi konkurenciaharcot takar. Mégpedig többfrontosat. Egyrészt a kiürült patronokat egyetlen, injekciós tűhöz hasonló szerkezettel újratöltő magánvállalkozók csatáznak azokkal a közepes méretű cégekkel, amelyek nem csupán újratöltenek, hanem fel is újítanak bonyolultabb lézernyomtató-kazettákat vagy a fénymásolók nyomtatóegységeit, és az így reciklált kellékanyagot saját márkanéven, esetleg bolthálózatok saját márkás termékeként forgalmazzák.

De az utántöltők céhe nem elsősorban a saját tagjai ellen védi magát. Fő ellenfeleik a nyomtatókat gyártó vagy forgalmazó óriásvállalatok, például a Hewlett-Packard, az Epson vagy a Lexmark. E cégek saját gyári kellékanyagaik megbízhatóságával érvelnek, és időnként terjedelmes vizsgálati eredményeket közölnek az újratöltött patronok-kazetták között fellelhető selejt magas arányáról. Mást azonban nemigen tehetnek; a nyomtatók és másológépek folyamatos árzuhanását ugyanis nem követi a kellékanyagok olcsóbbodása, amely lassan kitermeli az "eldobható printer" műfaját - egyes egyszerűbb asztali gépek esetén a tintapatron ürülésekor jószerével már olcsóbb készüléket cserélni, mint új gyári kellékanyagot beszerezni.

"Nálunk a tintapatronok kevesebb mint 1 százaléka hibás, és ez az arány a kazettáknál sem éri el az 5 százalékot" - állítja Kiss S. Bence, a kellékfelújítással foglalkozó Print Sisters Kft. munkatársa, a Matusz elnökségi tagja. Igaz, náluk, mint kiderült, minden felújított festékkazettát tesztelnek kiszállítás előtt, ami meg is drágítja a működésüket, hiszen ezért gyakorlatilag minden, Magyarországon forgalomban levő nyomtatóból vásárolniuk kell egyet.

HVG
A pénz pedig nagy úr. Az informatikai piackutatással is foglalkozó IDG Hungary Kft. év elején közzétett adatai szerint tavaly az első félévben a magyarországi kellékanyagpiac mintegy 60 százaléka volt gyári termék, az idén azonban a "márkásak" tovább veszítettek pozícióikból (lásd ábránkat). Az IDG-felmérés az okot is tudni véli: a lézernyomtatókhoz való gyári tonerek nettó átlagára tavaly 15 ezer forint, a tintapatronoké 4 ezer forint volt szemben az utángyártottak-felújítottak 8 ezer, illetve 1400 forintjával.

A piacon dúló konkurenciaharc a kicsiket és a nagyokat egyaránt arra sarkallja, hogy szívükön viseljék a környezetvédelem ügyét. Egy alapvetően műanyagból készült kazettát vagy patront kétszer-háromszor újra lehet tölteni, ezzel a felére-harmadára csökkentve a hulladék mennyiségét. Márpedig patronból-kazettából csak az idei első félévben közel 3,5 millió darab fogyott. Ennek becslések szerint ma - bár 50 százalék továbbra is a kommunális hulladékba kerül - 30 százaléka visszaforog, és nem kizárólag az újratöltő vállalkozások jóvoltából. Csak a Hewlett-Packard világszerte 280 millió kazettát gyűjt vissza a vásárlóktól az idén, s bevezette a festékesflakonok visszavételét is. Egy másik nagy gyártó, az OKI betétdíjas rendszert működtet, s immár az Epson is megkezdte a használt patronok begyűjtését.

Újdonság az is, hogy a cégek egy része immár nem hulladéknak tekinti az üres műanyag dobozokat, hanem saját újratöltő üzemeket tart fenn. A begyűjtőprogramok népszerűsége ugyanakkor egyelőre nem vetekedhet a kisüzemi újratöltéssel, a gyártók által összeszedett kazetták aránya ma még nem éri el az általuk forgalmazott kellékanyag 10 százalékát. A "zöld iroda" elkötelezettjei ugyanakkor a jövőben talán egyáltalán nem szorulnak már patronbegyűjtők-újratöltők segítségére; immár Magyarországon is kapható olyan "csináld magad" szett, amellyel bárki maga feltöltheti asztali nyomtatójának kiürült patronját.

2024 legjobb találmányai: motorrá alakítható autó és a szkenner, ami 30 másodperc alatt kiszúrja a hibákat

2024 legjobb találmányai: motorrá alakítható autó és a szkenner, ami 30 másodperc alatt kiszúrja a hibákat

Szél Dávid pszichológus: Találtam egy könyvet Székelyudvarhelyen, ami segített jobban megérteni az erdélyi magyarságot

Szél Dávid pszichológus: Találtam egy könyvet Székelyudvarhelyen, ami segített jobban megérteni az erdélyi magyarságot

Nézze vissza Szoboszlai Tottenham ellen szerzett gólját!

Nézze vissza Szoboszlai Tottenham ellen szerzett gólját!

Több mint kétszáz ittas, vagy bedrogozott sofőrt fogtak a rendőrök a magyar utakon

Több mint kétszáz ittas, vagy bedrogozott sofőrt fogtak a rendőrök a magyar utakon