Képek a Szabadság térről.  © Stiller Ákos |
A válogatásban többek között olyan felvételek szerepelnek, melyben a riporter elítéli és túlzásnak tartja a vízágyúval felszerelt rendőrautó megtámadását, felgyújtását, kővel ütögetését.
Az este azt megelőző részében, majd később többször is a tudósító a huligánokra gyakran használta a fiatalok, bátrak, forradalmárok kifejezést, és a randalírozást az 56-os forradalomhoz hasonlította.
Elítélték a tudósítás stílusát
|
Részletek Császár Attila, a HírTV riporterének tudósításából:
"Ez már nem tüntetés, ez forradalom! A fiatalok... istenem (köhögve).. a fiatalok változást akarnak." "Egy tüntető kollega megerősítette, hogy a rendőrök provokálták az összecsapást!" "A tömegnek csalódnia kellett, a rendőrség nem állt át az oldalára."
(az Index.hu gyűjtése) |
Az SZDSZ a közvetítést követően bejelentette: súlyosan elfogult volt a HírTV hajnali tudósítása, amelyben a riporter a sérüléseket, óriási kárt okozó randalírozók mellett állt ki. "Mikor azt veti a tudósító a rendőrök szemére, hogy már nem velünk vannak, mikor ujjongva köszönti, hogy a tüntetők bevették a köztévé épületét, azaz a tömeg a rendőröket súlyosan bántalmazva, a tévé épületét feldúlva beront a közszolgálati intézménybe és rombol, olyan súlyos etikátlanságot követ el, melyet nem hagyhatunk szó nélkül" - fogalmazta meg véleményét az SZDSZ.
Kedden nem engedték be a Parlamentbe a HírTV riporterét, aki előző éjszaka az MTV-székház ostromáról tudósított, a hírcsatorna egyik stábját pedig rendőrök vezették ki az MTV mindenki számára nyilvános sajtótájékoztatójáról. "Szégyenteljesnek tartom, amit tegnap műveltek" - mondta Rudi Zoltán, az MTV elnöke, a részletek említését elhárítva.
|
"Felháborodással tiltakozom az ellen, hogy a Magyar Televízió épülete előtt történt erőszakos bűncselekményeket az 1956-os forradalommal párhuzamba állítsák." - fogalmazott kedden Sólyom László köztársasági elnök. |
Szili Katalin házelnök látogatásakor "bejutottak" az épületbe a kereskedelmi hírcsatorna munkatársai, akik külön interjút kértek tőle, "kértem a kollégáimat, hogy vezessék ki őket" – idézte fel az ekkor történteket a közszolgálati médium vezetője. Elmondta: "ez teljesen normális dolog" minden olyan orgánum esetében, "amelyik elfogult, és amelyik szégyenteljesen viselkedik".
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke
elmondta, hogy a Hír Tv közvetítői tevékenysége, az a mód, ahogy a Magyar Televízió elleni garázda akció elkövetői iránt együttérzést igyekeztek ébreszteni, a nyilvánosság normáival összeegyeztethetelen. – „A MÚOSZ elnökeként nem csak a fizikai erőszak, hanem a verbális támadás elkövetőit is elítélem, így különösen azokat, akik a szakmai és emberi szolidaritás teljes hiányával tüntető mozgalmár újságíróként viselkedtek.”
Liszkay Gábor a HírTV ZRt. nevében visszautasította az SZDSZ "provokatív vádjait", szerinte a liberális pártnak kellene bocsánatot kérnie, de közleményében nem írja, hogy pontosan miért. Ezen kívül közölte, hogy ha az SZDSZ-nek nem tetszik az adás, ne nézzék. Liszkay a csatornát elítélő többi nyilatkozatra nem reagált.
ORTT-vizsgálat a csatornák közvetítése ügyébenAz Országos Rádió és Televízió Testület a 2006. szeptember 18-án éjszaka a Magyar Televízió székháza előtti események médiabeli megjelenítésével kapcsolatban hatósági ellenőrzést rendelt el - írja közleményében a médiahatóség. A Testület határozott álláspontja szerint semmiképpen nem engedhető meg az olyan műsorszolgáltatói magatartás, amely a bűncselekményeket támogatja, az azokkal való azonosulás látszatát kelti. Az ORTT vizsgálata nem csupán a HírTV-t érinti.