Révész Sándor: A miniszterelnök dadog, de nem ez a baj vele

Amikor egy nyelvbotlás miatt távdiagnózist állítanak fel Orbán Viktorról, az nem egyszerűen betegnek minősítés, hanem dehumanizálás. „Révész kolléga … belegörnyeszti sunyi tyúkmellét a létezésbe” – írta annak idején Bayer Zsolt, és nem gondolt arra, mit éreznek saját, tyúkmellű csodálói. Vélemény.

  • Révész Sándor Révész Sándor
Révész Sándor: A miniszterelnök dadog, de nem ez a baj vele

A lét dadog,
csak a törvény a tiszta beszéd.”
(József Attila: Óda)

A közösségi média ellenzéki buborékjában visszhangzott a röhögés Orbán Viktor pár másodperces brüsszeli dadogásától. Némelyek komoly képük alá rejtették a vihogásukat: nem kellene-e tudnunk arról, ha az országot kormányzó úrnak súlyos neurológiai problémái vannak, amelyek kétségbe vonják egészségi alkalmasságát az ország vezetésére.

Nos, a miniszterelnök minden okból alkalmatlan az ország vezetésére – az egészségit kivéve.

Dr. Ertsey Csaba neurológus a Facebookon világos választ adott azoknak, akik azt firtatták, van-e neurológiai betegsége a miniszterelnöknek. Nincs neki. Ilyen, pár másodperces nyelvbotlás bárkivel előfordulhat. Koherensen folytatta a maga mondandóját, ez kizárja, hogy valamilyen betegség tüneteit fedezzük fel a videóban. Ugyanilyen alaptalanul kérdőjelezték meg a tengeren túl hasonló videók alapján Joe Biden vagy Donald Trump egészségügyi alkalmasságát. Orvosi diagnózis egyébként is csak alapos személyes vizsgálat alapján állítható fel, és annak eredménye akkor is érzékeny személyes adatnak számít, nem tartozik a nyilvánosságra.

Nyílt társadalmakban vezető politikusoktól elvárható, hogy a működőképességüket befolyásolható betegségükről beszámoljanak. Ez megtörtént például Antall József esetében, aki utolsó hetei kivételével amúgy alkalmas volt – legalábbis egészségi állapotát tekintve – az ország vezetésére.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?