szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

A tervező, Finta József azt mondta az RTL-híradónak, meglepetésként érte a hír, hogy ötlete tetszik a kormánynak, ugyanakkor szerinte egy szimpla sétahídnak a Lágymányosi és a Petőfi híd között nincs sok értelme.

Kulturális központ a Duna felett - ez lehetne az új budapesti gyalogoshíd. A tervező, Finta József azt mondta az RTL-híradónak, meglepetésként érte a hír, hogy ötlete tetszik a kormánynak, ugyanakkor szerinte egy szimpla sétahídnak a Lágymányosi és a Petőfi híd között nincs sok értelme.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter két hete jelentette be, hogy az Új Széchenyi Terv keretén belül gyalogos híd épül Budapesten, Finta József ötlete alapján. Az építész azonban nem egyszerű gyalogos-hidat álmodott meg a Lágymányosi híd és Petőfi híd közé, hanem egy kulturális központot a Duna fölé. Finta József szerint ide teljesen felesleges egy egyszerű gyalogoshíd.

Finta József az RTL Híradónak elmondta: megépülne egy olyan kongresszusi központ, amely kulturális funkciókat hordozna. Mellé megépülne ez a híd, amelybe a kultúra, a tudomány költözne be, és esetleg a Széchenyi könyvtár is ideköltözne a budai oldalra. Az építész azt is elárulta, hogy meglepetésként érte a miniszter bejelentése. Azt mondja, vele még nem egyeztetett a kormány, de mindenképpen programtervet kell készíteni és nemzetközi pályázatot kiírni.

A gyalogos híd ötlete már évek óta létezik. 2006-ban szerepelt is a Fidesz önkormányzati választási programjában. Bojár Iván András nem érti, hogy ha ugyanebből a Széchenyi terves forrásból újítják fel a Várbazárt, akkor miért kerül máshova a híd.

Bojár Iván András, a Szeretem Budapeset Mozgalom elnöke szerint ugyanez a forrás biztosítaná a Várbazár felújítását is. Mint mondta, az eredeti elképzelés ennek a szerves kapcsolatnak a kialakítására vonatkozott, hogy a belváros és a Budai vár között legyen egy olyan kapcsolat, amely évi az 2,2 milliós turistaforgalmat gyalogosforgalommá alakítja át.

A közlekedés fejlesztésre összesen 641 milliárd forintot szán a kormány az Új Széchenyi Terv részeként. Nem tudni, hogy ebből mennyi pénz jut az új hídra. Az építész úgy becsüli, hogy 25 milliárd forintba kerülne az, amit megálmodott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!