szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár nagyon kevés konkrétum szivárgott ki a Fidesz „legújabb” választási reformtervezetéből, ha maradnak a főbb elemei, akkor egy ellenzéki összefogás a kormánypárt bukásához vezethet. De ha az ellenzék megosztott marad, a Fidesz vezetői hátradőlhetnek.

„Szerintem most a reakciókat is szondázza a kormány. Kíváncsiak arra, vajon hogyan reagál az ellenzék és mit mondanak a szakértők a témában” – mondta a hvg.hu-nak László Róbert, a Political Capital választási szakértője annak kapcsán, hogy Áder János, a választójogi reform kidolgozásának koordinálásával megbízott európai parlamenti képviselő szombaton közölte: a Fidesz egyfordulós és vegyes választási rendszert javasol. László Róbert meglepődött, hogy a hírre azonnal ráugrott a sajtó, merthogy Áder „most csak néhány minimális információt” mondott, ellenben tavaly már a fideszesek elkészítettek egy koherens, jól kidolgozott, szinte már elfogadásra kész törvényjavaslatot – ami akkor majdhogynem a kutyát sem érdekelte.

Fazekas István

A tavaly elkészített munka alapjaiban tér el attól a koncepciótól, amelynek egyes elemei most kiderültek – mutat rá a PC szakértője. Különbségek bőven vannak. A jelenlegi tervek szerint megszűnne a kompenzációs lista, ami a tavalyi verzióban még benne volt. Eszerint a töredékszavazatokat kiiktatják a rendszerből, noha az első javaslat még 30 kompenzációs mandátumról szólt. A korábbi „verzióban” a mandátumok kisebb részét osztották volna ki egyéniben, most viszont úgy néz ki, hogy a nagyobb részét fogják. A törvénytervezetben László Róbert szerint még „nagyon gáláns jelöltállítási szisztémát találtak ki, amit most alaposan megnehezítettek”. Az sem elhanyagolható változás, hogy a korábbi tervekben még szó sem volt a határon túliak választójogáról, de „fél éve már ez is napirenden van.”

A kiszivárgott információk alapján többen a Fidesz örökké tartó egyeduralmát vizionálják. „A Fidesz új javaslata egyértelműen a párt hatalmának bebetonozására szolgál, és hatása egyértelműen a demokrácia, az ellenőrzési kontrollok gyengülése lesz” – írja a Kettős Mérce nevű blog, ahogyan a nem kormányhű sajtó is vészjóslóan láttatja a jövőt. A Jobbik és az LMP egyből nekiment a javaslatnak, mondván: az az MSZP és a Fidesz bebetonozását szolgálja. A Jobbik egyenesen úgy fogalmazott, hogy az új választási koncepció „megpuccsolná a többpártrendszert”. A megosztottság annyiban már működik, hogy az MSZP nem sikoltozott. A szocialisták szerint az elképzelés visszalépés ugyan a korábbi törvényhez képest, mivel az arányosság követelményének még kevésbé felel meg, de a javaslat egyes elemeit a párt elfogadhatónak tartja.

„Ami érdemi információ az Áder János által elmondottakból, hogy eldőlt: egyfordulós lesz a választás. Ugyanakkor úgy tűnik, még nincs annyira végiggondolva, milyen is lesz az új rendszer” – magyarázta László Róbert. A PC szakértője szerint az egyfordulós rendszerben két logika, illetve forgatókönyv érvényesülhet, és ezek egyike egészen biztosan nem kedvez a Fidesznek.

Túry Gergely
Az egyik logika szerint az egyfordulós rendszer azért lenne jó a Fidesznek, mert második forduló hiányában az ellenzéki erők nem tudnak egymással stratégiai szövetséget kötni, ezért szétaprózódnak. „A Fidesz vezetése okkal gondolja azt, hogy ha a kormánypárt idővel veszít is a támogatottságából, mégis megmarad a relatíve legnagyobb politikai erőnek. Így ha a sok kicsi ellenfele szétaprózódik, a Fidesz jelöltjei gond nélkül megszerezhetik az egyéni mandátumok döntő többségét, akár úgy is, hogy a szavazatok 35-40 százalékát gyűjtik csak be” – magyarázta László Róbert. Eszerint tehát a Fidesz arra építi stratégiáját, hogy „virágozzon minden virág, de össze ne tudjon nőni egyik sem a másikkal”.

Igen ám, de László Róbert szerint működésbe léphet egy másik logika is, ami – éppen ellenkezőleg – nem szétaprózódásra, hanem szövetségbe kényszeríti a Fidesz ellenfeleit. „Ma nehéz elképzelni, hogy egy LMP-s és egy MSZP-s együtt induljon el, de 2014-ig még nagyon sok változásnak nézünk elébe. A legutóbbi választások előtt három évvel, 2007-ben még azt sem tudtuk, hogy az LMP létre fog jönni, s azt sem gondoltuk, hogy az SZDSZ és az MDF végleg el fog tűnni a színről” – mondta a PC választási szakértője. László Róbert egyébként azt tartja valószínűnek, hogy olyan politikai erők jelennek majd meg, amelyek nagyon erőteljesen fogják hangsúlyozni, hogy újak és az MSZP-vel, a Fidesszel és a Jobbikkal semmiképpen sem működnek együtt. „Elég sok bizonytalan szavazó van, ezen felül tátong egy liberális űr, így van mit kitölteni. De azt sem tartom kizártnak, hogy egy konzervatív párt alakul, mert a Fidesz konzervativizmusa is sokak szemében erősen megkérdőjelezhető” – mondta az elemző. Szerinte a kérdés az, hogy ha kényszerhelyzet van, akkor képes lesz-e az ellenzék együtt fellépni, vagy mind önállóan indulnak el a megméretésre.

Ráadásul a Fidesz mintha saját maga ellen is dolgozna – véli a PC szakértője. A kormánypártnak érdeke ugyan, hogy az ellenzék elaprózódjon, ám ezt László Róbert szerint a jelöltállítás – legalábbis a jelenleg ismert formája – megnehezíti. Az, hogy egy jelölt elindulásához az eddig szükséges 750 helyett 1500 ajánlószelvényre van szükség (igaz, jóval nagyobb létszámú választókerületekben), ráadásul az eddigi 36 helyett csak 21 gyűjtési nap áll rendelkezésre, könnyen előidézheti, hogy szövetségek alakuljanak a fideszes jelölttel szemben, így a kormánypárti indulók nagyobb eséllyel veszítik el a választókerületeket. „Úgy tűnik, hogy jelenleg inkább ez a régi logika jött elő, mely szerint a kicsiket zárjuk ki, legyen minél nehezebb a jelöltállítás. Az elmúlt 15 évben ez volt az a logika, amit a Fidesz – és az MSZP is – követett. Ha ehhez így ragaszkodnak, akkor elképzelhető, hogy a szövetségbe tömörülést ösztönzik, ami éppen a Fidesz egyéni jelöltjeinek győzelmi esélyeit rontja” – magyarázta a szakértő.

Stiller Ákos

Ám nemcsak ebben a kérdésben megy érdekeivel szemben a Fidesz, hanem a kétharmados többség ügyében is. László Róbert szerint ugyanis ha nem lesz kompenzációs lista, akkor a kétharmados parlamenti többséget könnyebb lesz megszerezni, mintha lenne kompenzáció. „Ha létre tudni jönni 2014-ig egy kvázi egységes ellenzék, amely el tudja hozni az egyéni választókerületek döntő többségét a fideszes jelölttel szemben – akiket így már nem kompenzálna semmi, hiszen maguk törlik el a kompenzáció lehetőségét –, akkor összegyűlhet egy kétharmad a Fidesszel szemben” – magyarázta László Róbert. A PC munkatársa szerint ma persze ez nehezen elképzelhető, de a lehetősége megvan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

VV: miért rossz a Fidesz választási rendszere?

A tervezett egyfordulós rendszer ott működik jól, ahol a politikán kívüli hatalmi tényezők is erősek. Magyarországon azonban a civil szféra gyenge, a pártpolitika mindenhová elér, és a kormányzat felett már intézményes korlát sincs.

hvg.hu Itthon

Választási rendszer: elgaloppolhatja magát a Fidesz

A Fidesz abban érdekelt, hogyaz ellenzéke minél megosztottabb legyen. Ehhez képest az Áder János bejelentette jelölési rendszer nem tűnik jó megoldásnak - írja László Róbert a Poltical Capital (PC) blogján.

MTI Itthon

Már az LMP is ellenzéki összefogást sürget

Az ellenzék alkotmánykorrekciós szövetsége létrehozásának elképzeléséről nyilatkozik a Népszabadság keddi számában Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese.