„Szürke” helyzetek, kényszerű lazaság, néma segélykérés – hogyan vigyázzunk magunkra a fesztiválokon?

Egy barátságos fesztiválon is bajba lehet kerülni, még ha itthon nem is történtek olyan megdöbbenést keltő esetek, mint külföldön. Hogyan segíthetjük elő önmagunk és mások biztonságos bulizását? Milyen intézkedéseket hoznak idén a hazai fesztiválszervezők?

„Szürke” helyzetek, kényszerű lazaság, néma segélykérés – hogyan vigyázzunk magunkra a fesztiválokon?

A nyári fesztiválokon általában több időnk van arra, hogy másokkal foglalkozzunk, figyelmesebbek is egymással az emberek, de ettől még a szülők rendszerint aggódva, a veszélyektől féltve engedik el a gyereküket – különösen a lányukat – több tízezer idegen bulizó közé.

Már csak azért is, mert – ahogyan Nógrádi Noá önvédelmi oktató, nőjogi szakértő fogalmaz a HVG-nek – a nyári buliszezonban a fiatal nők sokkal inkább érezhetnek olyan nyomást, hogy a felszabadult légkörben barátságosnak és kedvesnek kell lenniük, még akár a kéretlenül közeledő férfiakkal is, attól tartva, hogy ünneprontónak bélyegzik, ha nem fogad el italt, nem akar a hozzá közeledő alakkal lelazulni.

A varázsfegyvert keresik a fesztiválszervezők, hogy megállítsák az iparág hanyatlását

Temetni nem kell a szektort, de az biztos, hogy átalakul a következő években a hazai fesztiválipar. A költségek, előadói gázsik az egekbe nőttek, a fiatalok pedig kevéssé tudják megfizetni a dráguló jegyeket. Van olyan szervező, aki szerint ezek áfáját kellene csökkenteni, van, aki szerint csak annyi a dolga az államnak, hogy hagyja őket békén.

A legtöbb erőszakos cselekményt éppen ilyen „szürke helyzetekkel” indítják el az elkövetők. És bár a célba vett lányban, nőben viszonylag hamar megjelenhet az idegenkedés, az érzés, hogy valami nincs rendben, a társasági nyomás inkább azt diktálja, hogy az ember ne „reagálja túl” a kellemetlen viselkedéseket, helyzeteket. A szexuális ragadozók pedig ezzel visszaélve építik addig a helyzetet, amíg már nagyon nehéz kilépni belőle.

Ezekre a helyzetekre úgy érdemes felkészülni, hogy az ember előre felhatalmazást ad magának arra, hogy ne legyen jó fej mindenkivel, és hogy hamar otthagyja a nem kívánt, kellemetlen szituációkat

– mondja Nógrádi Noá. Bár a hazai fesztiválokról nem ismerünk olyan csoportos szexuális zaklatásról szóló, megdöbbenést keltő eseteket, amilyenek például Kölnben vagy Milánóban történtek szilveszteri utcabulikon, Nógrádi Noá azt mondja, a hozzá forduló nők egyre többször számolnak be arról, hogy köztéren, bulihelyeken csoportba verődött, erőszakosan nyomuló férfiakkal volt dolguk, akik megfélemlítő, szorongató érzést keltettek.