szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Munkaterv készült arról, hogyan bővítenék a chipsadó, hivatalos nevén a népegészségügyi termékdíj termékkörét. Az adónem amúgy decemberig tesztfázisban működik, januártól viszont minden bizonnyal az adó mértéke is nő majd.

A chipsadó termékkörének bővítésén dolgozik a kormány - írta a Napi Gazdaság. A lap úgy tudja, hogy a kabinet még az idén hozzányúl a jogszabályhoz. Október végére, november elejére tűnnek el a polcokról a szeptember elseje előtt betárolt, a chipsadó hatálya alá eső termékek, ekkora derül ki, hogy mely gyártók képesek beépíteni költségszerkezetükbe a közterhet és melyek nem.

Még gyerekcipőben

„Valóban létezik egy ilyen munkaterv, de még finoman szólva is csak gyerekcipőben jár”- mondja lapunknak egy, a korábbi munkafolyamatokat jól ismerő forrás. Azt mondja, a Nemzetgazdasági Minisztérium koordinálása miatt már így is sok finomítás volt a chipsadón: a korábbi javaslat szerint a cukrozott üdítőkön például tíz forint adó lett volna literenként, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium - mondja forrásunk - öt forintra mérsékelt. „Ez azt jelenti, hogy az üdítő díja gyakorlatilag nem emelkedett, azt a gyártó nyelte be, a vásárló pedig nem érzékel belőle semmit.”

Többért többet fizetünk majd januártól?
Túry Gergely

A népegészségügyi termékdíj egyébként "tesztfázisban" van szeptembertől decemberig. Úgy tudjuk, a díjszabások változhatnak, pontosabban emelkedhetnek januártól. „Az ugyan még nincsen eldöntve, hogy biztosan bővül-e a termékek köre, de az bizonyos, hogy erre makrogazdasági megfontolásokból lenne szükség” - mondja forrásunk. A januári drágulást valószínűleg már a fogyasztó is érzékelheti.

A népegészségügyi termékdíj (neta) hatálya üdítőitalra, energiaitalra, előre csomagolt cukrozott készítményekre, sós snackra és ételízesítőkre terjed ki. A szeptember elsejétől hatályos adónemet meghatározott só-, cukor- és koffeintartalom felett kell fizetni. Üdítő esetében 5, energiaitaléban 250 forintot literenként, csomagolt édesség esetében 100, sós snackében és ételízesítőében pedig 200 forintot kilónként.

A népegészségügyi termékdíjról szóló törvényt július közepén fogadta el a kormány 255 igen, 54 nem és 36 tartózkodás. Kérdés, hogy a chipsadó behozza-e Széll Kálmán-terv által elvárt 20-40 milliárdot, amiből többek között a rezidensek itthon tartását támogatnák.

Megkerestük e-mailben a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, amelyben szerettük volna megtudni: valóban terveznek-e ilyen lépéseket. Kérdéseinkre azonban csütörtök délelőtt óta nem kaptunk választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Schmitt: nagy visszhangja volt a chipsadónak New Yorkban

New Yorkban, a "világ második legnagyobb magyar tudományos központjában" élő tudósokkal is találkozott Schmitt Pál köztársasági elnök, aki az ENSZ Közgyűlésének 66. ülésszaka alkalmából tartózkodik az Egyesült Államokban. Az államfő korábban a magyar chipsadóról is beszélt az ENSZ-ben.