szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bioitallal és kevesebb sóval készültek az energiaital- és chipsgyártók az úgynevezett népegészségügyi termékdíj, vagyis a chipsadó bevezetésére. A hagyományos energiaitalok 62,5 forinttal, a kóla 5 forinttal, a rágcsálnivalók 5-50 forinttal drágulnak.

"Bioenergiaitalt” dob piacra a Hell szeptember elsejétől - közölte a Hell Energy Magyarország csütörtökön. Az energiaital gyártó ezzel kibújik a szeptember elsején életbe lépett „chipsadó” alól, ugyanis a Hell New Generation nevű italban nincs koffein. Az élénkítő hatást természetes anyagokkal éri el az új keverék: elsősorban Mate teával, amiben tein, a koffeinhez hasonló vegyület található, illetve a hasonlóan élénkítő hatású teobrominnal, ami a kakaóban, így a csokoládéban is jelen van.

Attól, hogy továbbra is rá lesz írva a termékre, hogy energiaital, attól még nem lesz energiaital (amire vonatkozna a népegészségügyi termékadó), ugyanis az energiaitalok esetében nincs olyan pontos leírás, mint például az üdítők esetében – mondta Szabari József, a Hell Energy Magyarország régióvezetője.

A cég képviselői szerint csupán véletlen egybeesés, hogy az új ital megjelenése és a „chipsadó” életbe lépése egy napra esik. Állításukat azonban árnyalja, hogy a 28 ország közül, amelyben a Hell jelen van, csak Magyarországon kezdik el gyártani és forgalmazni az új terméket. Igaz, ez akár azzal is magyarázható, hogy itt gyártják, és a cég jelentős ráfordítással nemrég épített fel egy új gyárat Szikszón.

Túry Gergely

A koffeint tartalmazó energiaitalokat literenként 250 forinttal sújtaná az új adó, ami a Hell 250 milliliteres flakonjai esetében 62,5 forintos áremelést tenne szükségessé. Ezzel azonban az energiaital-piac gyilkos árversenyében nagyon rosszul járna a cég.

A Coca-Cola azonban egyelőre nem gondolkodik a termékeinek megváltoztatásán: a cég a femina.hu-val azt közölte, az üdítőitalok között nem számítanak jelentős forgalom-visszaesésre, inkább a kategóriák közötti kismértékű átrendeződését valószínűsítik, amelynek a light termékek, valamint az ásványvizek és gyümölcslevek lehetnek a nyertesei. Az energiaitalok értékesítésénél azonban várhatóan kétszámjegyű csökkenést okoz majd az adó a 62,5 forintos áremelés miatt, a szénsavas üdítőitalok - Coca-Cola, Fanta, Kinley - azonban literenként csak öt forinttal drágulnak majd, és ugyanekkora áremelkedésre kell számítanunk a gyümölcsitaloknál, és a jeges teánál is.

Csökkenti a sóarányt a Chio

A Chio a femina.hu-nak elmondta, termékeik közül 63-at érint majd az adó, melynek mértéke az adott termék súlyától függően öt és 50 forint között változik. Jelentős lesz az áremelkedés a viszonylag olcsó sós pálcikáknál, krékereknél, alacsonyabb a chipseknél és pellet snackeknél. Az adó nem okoz majd áremelkedést az extrudált ropogtatnivalók esetében, mert ez utóbbiak mentesülnek alóla, valószínű továbbá, hogy a legtöbb sósmogyoró-féle ára sem emelkedik majd, hiszen, bár ezek többsége az adó hatálya alá esik, a sótartalom csekély csökkentésével a gyártók kikerülhetik az adófizetést.

Az adó miatt a Chio Chips és a Pom-Bär 12,5%-kal drágul, a 250 grammos Maxi Mix viszont 30%-kal. Nem változik a Chio Master Crok, a Chio Classic Flips és a Chio Disney termékek ára, és ugyanannyiba kerül majd a Chio Földimogyoró, Pisztácia, Kesudió, Mandula, mivel ezekben a termékekben a határérték alá - 1%-ra - csökkentették a sótartalmat.

Túry Gergely

A Chio arra a kérdésre, hogy készülnek-e új termékekkel a chipsadó miatt, közölte: dolgoznak más termékek receptúráján, azaz igyekeznek például a chipsekben, a Pom-Bärben is 1%-ra csökkenteni a sót, a Chio azonban egy nemzetközi vállalatcsoport része, ahol a mesterséges ízfokozók használatát megszüntették, és nem is lehetséges visszalépés ilyen irányba, ezért ez versenyhátrányt jelent számukra, ha más gyártók mégis ezekhez az ízfokozókhoz fordulnak.

Egyelőre nem lesznek leépítések

A cég vállalati kapcsolatok és piackutatási koordinátora elmondta: igazságtalannak és diszkriminatívnak tartják, hogy csak a csomagolt snackek kerültek az adó hatálya alá, azaz adómentes például a kimért földimogyoró vagy a pogácsa, a csomagolt földimogyoró és a sajtos sós pálcika viszont nem. Emellett szerintük az is gondot jelent, hogy a ropogtatnivalóknak éppen azt a kategóriáját büntetik leginkább, amely szinte kizárólag hazai búzából, hazai munkaerővel készül, és nagyrészt hazai kis- és középvállalkozók gyártják. A lisztes termékek 2,5-4 százalékos sótartalma pedig nem teszi lehetővé, hogy az előírt 1 százalék alá csökkentsék az arányt.

A Chiónál szintén két számjegyű, körülbelül 10-25 százalékos forgalom-visszaesésre számítanak, hozzátették ugyanakkor, hogy a 25 százalékos zsugorodás "már drámai mértékűnek" számítana. Kérdésünkre, hogy lesznek-e elbocsátások az adó miatt, a Coca-Cola nem válaszolt, a Chio pedig közölte: munkatársaikhoz "a végsőkig ragaszkodnak", hiszen például a győri üzemük 200 dolgozója összesen 75 kiskorú gyermek megélhetéséről gondoskodik. A cég viszont nem tervezi, hogy újabb üzemeket telepítsen Magyarországra, éppen a "chipsadó" bevezetése miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Mától fizetjük a chipsadót

Több jogszabály-módosítás lép ma hatályba: változik több, a foglalkoztatást érintő rendelkezés, átalakul a lakásfenntartási támogatás, hatályba lép a népegészségügyi termékdíj, a sporthuliganizmussal kapcsolatos jogszabály, szigorodnak a külföldi rendszámú autók magyarországi használatának szabályai, és tizenöt tagúra bővül az Alkotmánybíróság.

MTI Gazdaság

Chipsadó: a Chio nem fektet be Magyarországon

A Chio német tulajdonosa a népegészségügyi termékdíjról értesülve döntött úgy, hogy nem telepíti Magyarországra a tervezett popcorngyártó sort és a mogyorós termékek gyártócsarnokát sem – tudta meg a Világgazdaság.