szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az április 12-i közgyűlés után a pénteki rendkívüli közgyűlésen is megszavazták a szegedi képviselők a biomassza-erőműről szóló előterjesztést, így Botka László polgármesternek ezúttal már alá kell írnia a döntést. A név szerinti szavazáson 15-en szavaztak igennel és 14-en nemmel. Ez azt jelenti, hogy indulhat a tervezés és az előkészítés, de magáról az építésről még külön döntés lesz – írják szegedi online lapok.

A szavazás előtt hosszú és személyeskedésektől sem mentes vita volt a közgyűlésben. A jobboldali képviselők a beszámolók szerint viszonylag kevésszer szólaltak fel, a baloldalról viszont össztűz alá vették az erőműről szóló terveket.

Az előterjesztő Bohács Zsolt, a szegedi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője a vitában azt mondta: az elfogadott határozatok csupán a lehetőséget teremtik meg a fejlesztéshez. Ha sikerül a hosszú évek óta első szegedi termelő beruházást megvalósítani, az rezsicsökkentést eredményez és munkahelyeket teremt. A fideszes politikus korábban arról beszélt, hogy a négymilliárd forintos beruházás költségeinek felét uniós támogatásból fedeznék, és a fejlesztés az adófizetőknek szerintük egyetlen fillérjükbe sem kerülne, hiszen azt a helyi távhőszolgáltató kisebbségi magántulajdonosának érdekeltsége valósítaná meg, saját kockázatára.

Botka László (MSZP) polgármester, aki korábban megtagadta az előterjesztések aláírását, közölte: a kapcsolódó határozatok súlyosan törvénysértőek, például azért, mert az építési szabályzat sem teszi lehetővé az erőmű kialakítását a tervezett helyszínen, és semmilyen garanciát nem adnak arra, hogy valóban a költségek csökkenését eredményezik a fogyasztóknál.

A politikus azt javasolta: az önkormányzat a Szegedi Tudományegyetemhez hasonlóan írjon ki nyílt közbeszerzési eljárást, és így válassza ki a legkedvezőbb lehetőséget a távhőrendszer fejlesztésére.

Szentistványi István, az LMP önkormányzati képviselője bejelentette: pártja népi kezdeményezést indít a - szavai szerint a lakosság által is elutasított - beruházás megakadályozásáért. Botka László bejelentette, csatlakozik a kezdeményezéshez.

A pénteki rendkívüli közgyűlésen először arról döntöttek a képviselők, hogy felmentik-e a jobbikos Keresztúri Farkas Csabát a szavazás alól, mert Solymos László alpolgármester szerint üzleti érdeke fűződik ahhoz, hogy megszavazza a biomassza-erőművet.

A városatyák ezt 15 nemmel és 14 igennel leszavazták, vagyis Keresztúri Farkas Csaba a személyét érintő kérdésben nem tartózkodott, hanem egyértelmű nemmel szavazott. Az MSZP az előterjesztésről már név szerinti szavazást kért, ahol Keresztúri Farkas Csaba igennel voksolt az erőműre.

Közbeszerzési eljárás nem lesz az ügyben. Szintén 15-14 arányban a prémium kifizetéseket és célokat is elfogadták.

Az erőműről szóló előterjesztés szavazása közben a karzaton LMP-s képviselők molinót feszítettek ki " Termálvizet a Tiszába?" felirattal. A másik oldalon "Zöld erőmű = kisebb rezsi" táblát tartottak a Fidelitas képviselői.

A döntés értelmében a kivitelező SZENERGOTT Kft. elindulhat a projektet érintő pályázaton, valamint az előkészületeket és a tervezést is megkezdheti. Az építésre ugyanakkor ezzel még nem bólintott rá a város, de jó eséllyel a következő szavazáson is meglesz az ehhez szükséges többség – derül ki a szegedcafe.hu és a delmagyar.hu beszámolóiból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!