szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több megyeszékhelyen is tervezik hajléktalanmentes zónák kijelölését, fővárosi kerületek vezetése pedig javaslatokat tesz majd a főpolgármesternek a zónákra. A hvg.hu által megkérdezett önkormányzatok közül egyedül Szeged jelezte, hogy nem kíván élni a múlt héten életbe lépett törvény adta lehetőséggel, amely lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok rendeletben tilthassák ki a hajléktalanokat bizonyos közterületekről.

Több város is élni fog az „életvitelszerű utcán élés” megakadályozását célzó törvénnyel – derült ki a hvg.hu által megkérdezett önkormányzatok válaszaiból. Október 15-én lépett életbe az a jogszabály, amely lehetővé teszi az önkormányzatok számára, hogy rendeletben jelöljenek ki olyan zónákat, amelyekben büntethető lesz az „életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás.” Amennyiben az ezt megvalósító személy rendőri felszólításra sem hagyja el az adott területet, szabálysértést követ el, amiért közérdekű munkával büntethetik. A törvény értelmében kisebb településeken a közgyűlés, Budapesten a fővárosi közgyűlés hozhatja meg a rendeleteket, a kerületi önkormányzatok csak javaslatokat tehetnek. Múlt héten Tarlós István főpolgármester levélben kérte a kerületi önkormányzatokat, hogy tegyenek javaslatokat, melyik területeket nyilvánítsák „hajléktalanmentes zónává”.

A hvg.hu több önkormányzatot is megkeresett azzal a kérdéssel, terveznek-e kijelölni ilyen zónákat? Csaknem minden válasz arra utal, hogy a tervek szerint lesznek ilyenek az adott városokban, egyedül Szeged jelezte: nem fog élni a törvény adta lehetőséggel. „A városvezetés álláspontja szerint  a törvényi felhatalmazással Szeged város Önkormányzata nem kíván élni, nem tervez ilyen előterjesztést a Közgyűlés elé vinni” – válaszolt kérdésünkre Mózes Ervin, a város főjegyzője.

Kétértelmű választ adott Szolnok önkormányzata: mint mondják, „Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata egyelőre nem tervezi ilyen rendelet alkotását”, azonban „átgondolás alatt van a hajléktalanmentes zónák kijelölésének lehetősége.” Miskolcon ezzel szemben már tartanak az előzetes egyeztetések a zónák kijelöléséről – közölte a hvg.hu-val a városi önkormányzat szóvivője, aki a jövőben megalkotandó rendelet életbe lépésének dátumát is ismertette. „Amennyiben a rendelet megalkotásra kerül, a hatálybalépés tervezett időpontja 2014. január 1-je. A területek kijelölésére a szabálysértési törvényben rögzített felhatalmazás keretein belül kerül sor” – mondta. Nem zárkózott el a törvény alkalmazásától Nyíregyháza önkormányzata sem, bár konkrét döntést még nem hoztak az ügyben. Az önkormányzat tájékoztatása szerint jelenleg "szakmai egyeztetések" folynak a hajléktalanmentes zónák esetleges kijelöléséről.

„Foglalkozunk azzal a kérdéssel, hogy a város mely területeire vonatkozóan hozzunk olyan tartalmú rendeletet, hogy azokon a területeken életvitelszerűen senkinek se lehessen tartózkodni” – fogalmazott Kósa Lajos. A hvg.hu-nak küldött levélben Debrecen polgármestere azt írta: „úgy gondoljuk, egy közterület nem arra való, hogy ott életvitelszerűen lakjanak emberek. Valamilyen rendnek lennie kell, hiszen ha valaki életvitelszerűen olyan helyen lakik, ami egyébként pihenésre, kikapcsolódásra szolgál, akkor ő egy személyben elveszi egy egész közösségtől azt a lehetőségét, hogy az arra használja a közterületet, amire való.” Bár a végleges rendelet még nem született meg, Kósa szerint az azokra a közterületekre vonatkozik majd, „amelyek kifejezetten pihenésre, kikapcsolódásra, felüdülésre valók, ahová a városiak sétálni, kirándulni, szórakozni járnak.” Mint mondta, Debrecenben jó az ellátórendszer, így meg tudnak majd birkózni a kitiltások okozta problémákkal.

Több fővárosi kerület önkormányzata jelezte: szintén törekednek majd a hajléktalanmentes zónák kijelölésére. Bár a végleges döntést a Fővárosi Önkormányzat hozza meg, és Tarlós István a múlt héten már elő is állt saját tervezetével, a terveket megküldte a valamennyi kerületi önkormányzatnak véleményezésre. A tervezetben hajléktalanmentesként jelölte meg a világörökségi területeket, 29 kiemelt fővárosi aluljárót, játszóterek, iskolák, hidak és közúti felüljárók környékét. A hvg.hu több fővárosi önkormányzatot is megkeresett, de azok egyelőre nem adtak választ arra, tesznek-e javaslatot további zónák kijelölésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Büntethetik nemsokára az utcán élő hajléktalanokat

Néhány nap múlva szabálysértésnek minősül majd, ha valaki világörökségi területeken él az utcán, az önkormányzatoknak pedig ismét lehetőségük lesz arra, hogy további közterületeket jelöljenek ki, ahol jogellenes az életvitelszerű tartózkodás. A szabálysértési törvény erről szóló módosítását Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezésére az Országgyűlés hétfőn fogadta el 240 igen szavazattal, 45 ellenében, 37 tartózkodás mellett.