szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tavalyi kormányrendelettel suttyomban megdobták az egyházakat 118 milliárd forinttal, a Civilek a Költségvetésről projekt keretében Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet vezetője közérdekű adatigényléssel próbálja kideríteni, pontosan milyen dokumentumok alapján, mire kapták az egyházak a közpénzt. Egyelőre nem sikerült. Romhányit a szerződések megtekintésére a hvg.hu munkatársai is elkísérték.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumától március közepén kapott lehetőséget Romhányi Balázs, hogy betekintsen a náluk lévő szerződésekbe. Arra számított, ott kiderül, milyen pályázatokat vagy költségbecsléseket adtak le az egyházak, ám tévedett. A pénz december végi átutalása előtt aláírt szerződésekben mindössze azt sorolták fel tételesen, milyen fejlesztéseket tervez végrehajtani az egyházmegye, és erre en bloc mennyi pénzt adott a kormány.

Két fontos részt viszont találtunk a szerződésekben. Az egyik, hogy a támogatást a 2016. január 1. és 2017. december 31. közötti beruházásokra lehet felhasználni, vagyis akár a kormányrendelet hatálybalépése előtt elkészült projektet is kifizettethetik az állammal.

hvg.hu

A másik, hogy az összesen több mint 200 projektötlet részletes költségbecslését ráért beadni február végéig. Ezeket már nem az Emmitől, hanem egy másik költségvetési szervtől, az Emmi alá tartozó, de önállóan működő Emberi Erőforrás Támogatáskezelőtől kell kérni. Márciusban annyit lehetett még megtudni, hogy ez az intézmény hiánypótlásra szólított fel több egyházmegyét, vagyis a költségbecslések akkor még biztosan nem voltak készen.

Romhányi szerint így egyértelművé vált, hogy

"először a pénzt odaadták az egyházaknak, és csak azután derült ki, hogy valójában mire mehet az adófizetők 118 milliárd forintja. Bár ez lehet, hogy a mai szabályok szerint jogszerű, de nagyon nehéz elképzelni, hogy az illetékes miniszter a saját pénzét is így osztogatná".

A költségbecsléseket még mindig nem sikerült megnézni, ugyanis a nagyjából 1000 oldal kiadásáért a Támogatáskezelő 156 ezer forintot kért volna el. A szervezet hangsúlyozta, ez nem másolási költség. Romhányi elektronikus úton kérte az iratokat, ezért az adatok kikeresése, szkennelése és anonimizálása miatt számítanak fel díjat. Romhányi szerint ez azért is furcsa, mivel ezekben az anyagokban a kapcsolattartó telefonszámán kívül elvileg semmi sem lehet titkos. Éppen ezért levélben kérte meg Péterfalvi Attilát, az Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság vezetőjét, hogy folytasson le vizsgálatot az ügyben.

Romhányi azt mondja, "tekintettel arra, hogy a pénzt a Kincstár még decemberben kiutalta, ennek a tételnek a 2016-os zárszámadásban és annak számvevőszéki ellenőrzésében szerepelnie kell, de sajnos ezeket is csak augusztus végén ismerhetjük majd meg", ám szerinte a kedvezményezett egyházak is szabadon nyilvánosságra hozhatják saját dokumentumaikat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!