Az országgyűlési képviselők titkos szavazáson 134 igen és 13 nem szavazattal választották meg a testület élére. Az ellenzék nagy része nem vett részt a voksoláson.
hvg.hu
Titkos szavazáson, az országgyűlési képviselők kétharmadának támogatásával megválasztották az Alkotmánybíróság elnökét és a testület új tagját. Az ellenzék nagy része tiltakozásul távol maradt a voksolástól, így a következő eredmény született:
134-en támogatták a kinevezését,
13 képviselő nemmel szavazott.
Polt Péternek megválasztása után Sulyok Tamás köztársasági elnök gratulált elsőként, majd az új Ab-elnök letette az esküjét is.
Az új Ab-elnök egyébként csak néhány hete tagja a testületnek, májusban vele együtt Hende Csaba lett alkotmánybíró. A parlament szerdai ülésén további egy jelöltről szavaztak, így Kozma Ákos, az alapvető jogok korábbi biztosa is tagja lett az Alkotmánybíróságnak.
A Demokratikus Koalíció és az MSZP már korábban közölte, hogy nem vesznek részt a szavazásokon.
„A Demokratikus Koalíció egyszer és mindenkorra világossá teszi: nem fogunk részt venni fideszes pártkatonákról döntő parlamenti szavazásokon, legyen szó az Alkotmánybíróságról vagy más testületekről, ahol csakis Orbán Viktor jelöltjei lehetnek megválasztva” – állítja a párt, és hozzáteszik, nem asszisztálnak az „áldemokratikus színjátékhoz”.
Az MSZP azt közölte: „Nem veszünk részt, mert ezek a döntések nem a függetlenségről, nem a szakmaiságról, hanem kizárólag a Fidesz hatalmi érdekeiről szólnak. A Fidesz újabb pártkatonákat ültetne be olyan kulcspozíciókba, amelyek évtizedekre befolyásolhatják Magyarország sorsát – akkor is, ha egyszer elveszítik a választásokat”.
Előremenekül a Fidesz azzal, hogy a Legfőbb Ügyészség élén összesen bő két évtizedet eltöltő Polt Péterből alkotmánybírót csinál. Így, egy esetleges kormányváltással is számolva, egyszerre készíthetik fel ellenzéki működésre az Ab-t és a vádhatóságot.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.
A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.