szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai felsőoktatás olyan ütemben drágul, hogy lassan elérhetetlenné válik a középosztálybeli családok gyerekei számára - állapította meg egy friss tanulmány.

Az úgynevezett Nemzeti Közpolitikai és Felsőoktatási Központ éves jelentésében rámutatott: a felsőoktatás költségei meredekebben növekednek, mint az amerikai családok átlagjövedelme. Az Egyesült Államokban a családi kasszát igencsak megterhelő egészségügyi kiadások is gyorsabban drágulnak, mint ahogy a fogyasztók bevételei növekednek, az egyetemi képzés ára azonban még az egészségügynél is nagyobb mértékben növekszik.

A felsőoktatási költségek 1982 és 2007 között 439 százalékkal emelkedtek, miközben a családok átlagjövedelme csak 147 százalékkal. A felvett diákkölcsönök összege több mint megkétszereződött az utóbbi évtizedben. A szegényebb családok gyerekei ráadásul többnyire csak szerényebb hitelekhez juthatnak hozzá, mint azok, akiket tehetősebb szülők támogatnak a háttérben.

"Ha ez így folytatódik az elkövetkező 25 évben, nem lesz fenntartható felsőoktatásunk" - mondott véleményt Patrick Callan, a felmérést végző központ vezetője. Hozzátette, ennek súlyos következményei lesznek, az Egyesült Államok már ma is azon kevés ország egyike, ahol a 25 és 34 év közötti népesség kevésbé képzett, mint az idősebb nemzedékek.

Callan kifejtette, hogy az amerikai középosztálybeli családok szinte minden esetben kölcsönökből fedezik a gyerekek felsőfokú tanulmányait. Az a szemlélet uralkodik, hogy a szülőknek minden áron biztosítani kell gyerekeik oktatását, akár úgy is, hogy súlyos adósságokba verik magukat.

A felmérés kimutatta, hogy egy négyéves állami egyetem költségei tavaly a családi átlagjövedelem 28 százalékát emésztette fel, míg egy neves magánegyetem akár a 76 százalékát is. Ez azonban átlag, a legszegényebb családok, az alsó egyötöd esetében az állami egyetemi költségek fedezése a családi jövedelem 55 százalékát vitte el. A századfordulón ez az arány még csak 39 százalék volt.

A legolcsóbb amerikai főiskolákon átlagosan évi 3200 dollárba (660 ezer forint) kerül egy diák képzése, míg a magánjellegű, kutatóműhelyként is működő rangos intézményeknél a költségek meghaladhatják a 33 ezer dollárt (6,8 millió forint).


Karrier

Nyolc tipp, hogyan vészelheted át a válságot

A begyűrűző gazdasági válság az álláspiacot is megmozgatta: az elbocsátások, leépítések aggodalomra adnak okot: nem tudhatod, hogy te mikor kerülsz sorra. Hogy átvészelhesd a nehéz időket, összegyűjtöttünk nyolc tippet.

MTI Karrier

Hétéves csúcs: tervezett elbocsátások Amerikában

Az amerikai cégek által bejelentett elbocsátások novemberben közel hétéves csúcsra emelkedtek, elsősorban a pénzügyi és autóipari cégeknél. Utoljára 2002 januárjában voltak ennél kedvezőtlenebbek az adatok: akkor 248 475 elbocsátást jelentettek be.

MTI Karrier

Alkalmassági teszttel is szűrik majd a felvételizőket

A felvételizők felsőfokú tanulmányok elvégzésére való alkalmasságát vizsgálnák azzal a teszttel, amit az ukrán oktatási minisztérium kíván bevezetni az emelt szintű érettségi és felvételi vizsgarendszer keretében.

Esőt, havat hoz a vasárnap

Esőt, havat hoz a vasárnap

Donald Trump a Panama-csatorna einstandolásával fenyegetőzött

Donald Trump a Panama-csatorna einstandolásával fenyegetőzött

Kovi: „Megcsináltam a Men In Black pornóváltozatát is. Men in Fuck volt az eredeti címe”

Kovi: „Megcsináltam a Men In Black pornóváltozatát is. Men in Fuck volt az eredeti címe”

„A gazdaságtudományi képzéseken végzettek 92 százaléka fél éven belül elhelyezkedik”

„A gazdaságtudományi képzéseken végzettek 92 százaléka fél éven belül elhelyezkedik”