szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kutató-elitegyetemi és kiváló egyetemi címeket adott át a kormányfő, az oktatási miniszter és az MTA elnöke pénteken a Parlamentben. Az első alkalommal odaítélt, három évre szóló elismerésekben öt-öt felsőoktatási intézmény részesült.

Az egyetemek elitjét és nem a társadalmi elit egyetemeit nevezték meg a címek odaítélésével - mondta Bajnai Gordon a Parlamentben, hozzátéve: nem az a cél, hogy a kutatóegyetemek a tudás bevehetetlen várai legyenek.

Hiller István oktatási és kulturális miniszter a pályázati eredményeket ismertetve elmondta: kutató-elitegyetemi címet kapott a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Kiváló egyetem miniszteri elismerést kapott a Pécsi Tudományegyetem, a Szent István Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Pannon Egyetem.

A kutató-elitegyetemi program elemei közé tartozik a szellemi potenciál fejlesztése, azaz az intézmények a nemzetközi életben elismert kutatókat foglalkoztatnak, a tehetséggondozást a képzés minden szintjén kiemelt feladatként végzik. A program része a kutatás-fejlesztési infrastruktúra, a kiemelt kutatási területek és az intézményi kapcsolatrendszer fejlesztése. A kutató-elitegyetemek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség uniós pályázatán három-három milliárd forintot nyertek el. Az oktatási tárca háttéranyaga szerint önmagában a kutató-elitegyetemi cím automatikusan nem eredményez többlettámogatást, ez csak egyik, de meghatározó feltétele az európai uniós források megpályázásának. A többlettámogatás forrásának 2012-től az átalakítandó normatív finanszírozásnak kell lennie. Az átmeneti, 2010-12 közötti időszak többletfinanszírozását uniós forrásból lehet és kell megoldani - írták, rögzítve: a többletforrást az intézmények meghatározott feladatra kapják, ha ezt nem teljesítik, elesnek a támogatástól.

A kiváló egyetem címben részesülők közül a Budapesti Corvinus Egyetem 2,5 milliárd forintot, a Pannon Egyetem 1,6 milliárd forintot, a Károly Róbert Főiskola, az Eszterházy Károly Főiskola és a Miskolci Egyetem együtt 1,5 milliárd forintot nyert el az NFÜ pályázatán. A konstrukcióra tervezett teljes forrás országos szinten 27 milliárd forint, ebből hatmilliárdot a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból biztosít a kormány. Most valamivel több mint 20 milliárdot osztottak szét, a fennmaradó összegre új pályázatot hirdetnek.

Pálinkás József, az MTA elnöke kiemelte: az a cél, hogy megfelelő fejlesztéssel és felsőoktatás-politikával ezen intézmények Magyarországon és Európában is számon tartott intézmények legyenek, amelyek kutatási teljesítménye megjelenik a világban. A pályázat kritériumai között említette a kutatási kapacitásokat, a doktori képzést, az eddigi eredményeket, műveket, hatásaikat, valamint a versenypályázatokon elnyert támogatásokat.

A pályamunkákat négy-hat szakértő bírálta el, majd a kormányrendelet értelmében a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási Tudományos Tanács, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, a Bologna-bizottság elnökének képviselője és az MTA elnöke zsűriként döntött a végeredményről, a 12 pályázó intézményről. Rangsort nem állapítottak meg, annyit rögzítettek, hogy öt intézmény a kutató-elitegyetemi, másik öt pedig a kiváló egyetemi kategóriába tartozik - mutatott rá.

Megvan az Újpest új edzője, Horvátországból érkezik

Megvan az Újpest új edzője, Horvátországból érkezik

Amikor kisimul az élet: ez vár ránk a menopauza után

Amikor kisimul az élet: ez vár ránk a menopauza után

Mi történik az emberrel, ha minden nap eszik egy kis savanyúkáposztát?

Mi történik az emberrel, ha minden nap eszik egy kis savanyúkáposztát?

"A legigazságosabb vizsgák sem mérhetik valódilag valakinek igazi tudását" - Széchenyi tétele az érettségiről

"A legigazságosabb vizsgák sem mérhetik valódilag valakinek igazi tudását" - Széchenyi tétele az érettségiről