szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre súlyosabb a munkaerőhiány, és ezt nem csak a cégek, de a lakosság is megérzi.

Az állások 2,2 százalékát nem tudták betölteni az Európai Unióban a második félévben, egy évvel korábban még csak 2 százalékos volt ez az arány – közölte az Eurostat. Az EU statisztikai hivatalának adatai szerint az iparban és az építőipar esetében 2,1 százalékos volt a hiány, a szolgáltatásoknál pedig 2,5 százalék.

A tagországoknál a legrosszabb helyzet Csehországban volt, ott 5,4 százalékos a munkaerőhiány, míg a belgáknál 3,5 százalékos, a hollandoknál 3,1 százalék, Németországban pedig az állások 2,9 százalékára nem találnak embert. A listán Magyarország az ötödik, itt az összes álláshely 2,7 százalékára nem találnak embert.

Húsz országban – köztük Magyarországon – nőtt az üres álláshelyek aránya, nálunk 0,5 százalékkal egy év alatt.

Magyarországon már nem csak a cégek, de a lakosság is érzi, hogy a szolgáltatószektorban sok a hiányszakma, és jelentős a munkaerőhiány – írja elemzésében a Cofidis. A cég felmérése szerint a magyarok több eltérő szakma esetében is nehéznek tartják a szakemberek megtalálását. Szakorvost a megkérdezettek 84 százaléka talál nehezen, villanyszerelőt 82 százalékuk, festő-mázolót 80 százalék, háztartásigép-szerelőt pedig 79 százalék.

A KSH adatai szerint 2018-ban az üres álláshelyek aránya, a kommunikáció / pénzügyi, biztosítási tevékenység / ingatlanügyletek / szakmai, tudományos műszaki tevékenység területeken 3,6 százalék, tavaly még csak 3,2 százalék volt. A magyarországi hiányszakmák listáját már hatodik éve a szakmunkások vezetik, második helyen a sofőrök, a harmadik helyen pedig a mérnökök állnak. A tíz legnehezebben betölthető munkakör között van az adminisztratív munka, az irodai asszisztens, a könyvelő, a műszerész, a vendéglátóipari szakember, az orvos, a gépkezelő, és sofőröket is nehéz találni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!