szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem rendeztük közös téma köré kulturális ajánlónkat, mert nem is igen lehet. Vegyes kínálat, néhány igazi különlegességgel. Budapesten játszik a Klezmatics a Muzsikással. Frenák Pál társulata felújítja egyik kultuszelőadását. A hét végégig még látható a roma holokausztnak emléket állító tárlat. Ladyfest: az éjszaka visszafoglalása. Programajánló a hvg.hu-tól!

Újra hódít
Casanova

Casanova.
Hát lehet itt ellenállni?
A Casanova-mítosz újra és újra feléled, pedig már azt hittük, Fellini egyszer s mindenkorra helyre tette a nőcsábászt. De hát úgy látszik, hogy le lehet húzni egy újabb réteg bőrt erről a sztoriról is, vagy fogalmazzunk finomabban: van még etrepe az interpretációknak! Hiszen Casanova nem hagyja nyugodni a képzeletünket. Nyugi: valószínűleg most is elnyeri választottja kegyeit, még ha kicsit jobban meg kell is erőltetnie magát, mint korábban. Hiszen ma már nem lehet akármivel elkápráztatni a nagyérdeműt.

Az új változat mi egyébből indulhatna ki, mint hogy ő világ legnagyobb csábítója. Vérbeli szélhámos. Az átváltozás és a humor nagymestere. Azt beszélik, nincs nő a világon, aki ellen tudna állni a sármjának. Legalábbis így volt ez mostanáig. A legendás Casanova életében először megoldhatatlannak tűnő feladattal találja magát szembe, amikor útjába kerül a szépséges Francesca, aki teljesen váratlan dolgot tesz: visszautasítja őt. Összeesküvések és fondorlatos cselszövések egész sorozata szükséges ahhoz, hogy közelebb tudjon kerülni szerelméhez. Azt azonban nem sejti, hogy élete legveszélyesebb játszmája ez: nem csak hírnevét és életét teszi kockára, de az egyetlen esélyét is, hogy elnyerje az igaz szerelmet.

Színes, feliratos, amerikai romantikus vígjáték, 108 perc, 2005
Rendezte: Lasse Hallström
Főszereplők: Heath Ledger, Sienna Miller, Jeremy Irons, Oliver Platt, Lena Olin

Közös történetünk
Mit csinálnak a cigánygyerekek? (film)
Roma holokauszt és rasszizmus a mai Európában (kiállítás)


Kiállítás és vetítés-sorozat.
A tárlat márc.12-ig látható
© OSA
Az OSA Archívum roma dokumentumfilm-sorozat vetítése keretében vászonra kerülő alkotás olyan kérdésekkel foglalkozik, mint hogy járnak-e iskolába a cigánygyerekek, hol és hogyan élnek, milyenek a kilátásaik, hol tudnak elhelyezkedni el 1971-ben?

Hosszú évek szociológiai adatgyűjtésén, többek között Solt Ottilia és Kemény István kutatásain alapul ez a klasszikus szociológiai témájú film. A vetítés után beszélgetés Kemény István és F. Havas Gábor szociológussal, melynek témája: a cigányok a népi demokráciában és a harmadik köztársaságban. A beszélgetést Zádori Zsolt újságíró, a hvg.hu munkatársa vezeti vezeti.

A roma dokumentumfilmek vetítés-sorozata a Centrális Galéria roma-holokauszt kiállításához kapcsolódik. A 72 méter hosszú, mintegy 150 négyzetméternyi területet elfoglaló  kiállítás nemcsak vizualitásával, hanem információival is hatást gyakorol látogatóira. Célja, hogy a látogatót szembesítse a második világháború borzalmainak egy kevés nyilvánosságot kapott fejezetével, a cigányság deportálásának és megsemmisítésének kísérletével. A kiállítás azonban nemcsak a haláltáborokról szól, hanem az oda vezető történelmi előzményekről, és a romák 1945 után is folytatódó, faji alapú hátrányos megkülönböztetésérõl is, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európa társadalmaira.

Az utazó kiállítást január 17-én Strasbourgban, az Európai Parlamentben mutatták be a közönségnek, s útjának első állomása Budapest. Ezt követõen a kiállítás következõ állomásai Pécs, Prága, Brno, majd Lengyelország és Hollandia kiállítóhelyei.

A "Roma holokauszt és rasszizmus a mai Európában" című kiállítás rendezője a Német Szinti és Roma Dokumentációs és Kultúrközpont (Heidelberg) és a budapesti Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány.

Magyar film, 46 perc, 1971
Rendezte: Schiffer Pál
Vetítés: március 9;
Kiállítás: március 12-ig
OSA - Open Society Archives; Cnetrális Galéria 
Bp. V. Arany János utca 32.


A hvg.hu tippje: Ladyfest (Oldaltörés)


A hvg.hu tippje a hétre!

Riot Grrrls Budapest
Ladyfest

Ludditák
Hogy is mondta a Sex Pistols? "Kiss this!"
© ludditak.hu
Nőnap körül - ha más kor nem, legalább akkor - magába szállhatna a férfitársadalom. Ehhez jól alkalmat kínál hétvégén a Ladyfest!
A Ladyfest a nőket, a nők sokféleségét és tehetségét ünneplő és bemutató programsorozat. Az első ilyen jellegű fesztivál Washingtonban volt 2000-ben, azóta számos nagyváros rendezett saját Ladyfest ünnepet.

A Ladyfest előzménye az 1990-es években Amerikában szárba szökkent Riot Grrrls mozgalom volt, amely fellázadt a punkmozgalom férfiközpontúsága ellen.

Az első Ladyfest Budapest kezdeményezője és szervezője az Igazságosság és Esélyegyenlőség a Nemek között Egyesület (www.feminigen.hu), mely a társadalomban tapasztalható diszkriminációk elleni fellépést tekinti legfontosabb tevékenységének. Ennek szellemében szerveződik az első budapesti Ladyfest is (www.geocities.com/ladyfestbudapest/), melynek kiemelt témája a női önmegvalósítás. Filmvetítések, beszélgetések, kiállítások, koncertek és önfejlesztő csoportfoglalkozások mind valamilyen formában a női önmegvalósítás különféle aspektusaira hívják fel a figyelmet.

Vegyük vissza az éjszakát!
A Ladyfest nyitánya egy fáklyás felvonulás: fáklyákkal, hangszerekkel, olyan helyeken, ahol éjszaka egyedül nem mernénk. A felvonulás csatlakozni szándékszik ahhoz az 1970-es évek vége óta élő nemzetközi mozgalomhoz, amely békés éjszakai felvonulások segítségével arra hívja fel a figyelmet, hogy a közterek éjszaka nem biztonságosak a nők számára.

A felvonulás a Rudas fürdő előtt végződik, illetve odabent.
Találkozó: 20.30 és 21 óra között a Boráros téren az aluljáróban, a sörhasú férfit ábrázoló szobornál.
Útvonal: Boráros tér – Petőfi híd – Rakpart – Rudas fürdő.
Meleg és kényelmes öltözet ajánlott, de a szervezők a fürdőruhára is felhívják a figyelmet..!.
















Március 11-én 13.00-tól:

Filmek:
Az én XX. századom (Rendező: Enyedi Ildikó)
Friss levegő (Rendező: Kocsis Ágnes)
Csak szex és más semmi (Rendező: Goda Krisztina)

Koncertek:
Sikátor - a 80-as évek punkjai felélednek.
Nextime
Rutkai Bori és a Specko Jedno
Ludditák - haragos, ironikus, nőcis
dj Pozitíva, dj Flow
(Visuals: nosubtitles)

Valamint a Kultiplex kistermében és emeletén: önvédelmi tréning nőknek, mozgásszínház, "Kapd fel a vizet!" - a női testről nőknek.

márc. 11. Bp. IX. Kultiplex



Fesztivál, kiállítás, színház (Oldaltörés)



Már beköszöntött?
Kaposvári Tavaszi Fesztivál

A Csiky Gergely Színház.
Kultúrával átitatott város
© kaposvar.hu
Kaposvár zarándokhely volt egy időben, a Csiky Gergely Színház nyolcvanas évekbeli fénykorában. Ám a színház most is jó, Kaposvárra most is érdemes menni; arról nem szólva, hogy az ottani polgároknak még csak zarándokolniuk sem kell. Színes és érdekes; milyen is lehetne más egy fesztiválprogram. 

A korábbi évek hagyományainak megfelelően március 15-én kezdődik az idei, sorrendben 15. Kaposvári Tavaszi Fesztivál; "Művészetek szárnyán" - mondja a mottó,  s ezzel a rendezők azt jelzik, az érdeklődők széles körének kínálnak programokat, különböző műfajokban.

A programsorozatot a Kaposvári Szimfonikus Zenekar hangversenye nyitja meg,  zárásként pedig a Somogy Táncegyüttes műsorát láthatják az érdeklődők március utolsó napján. Közben jazz, komolyzene, tánc, képzőművészet. Az idei fesztivál különlegessége, hogy közben rendezik meg a Jeney Zoltán fuvolaversenyt, s ezzel egy időben két, nagy érdeklődésre számot tartó kiállítás is várja a látogatókat a városban: a Vaszary képtárban a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből rendeznek tárlatot, a megyei múzeumban március 9-én megnyíló Munkácsy-kiállítás pedig igazi kuriózum a képzőművészet kedvelőinek.

Kaposvár, március 15-31.

Rejtett gyűjtemények
XX. század eleji magyar művészek

Történelmi felfordulások ide, sorsfordulók oda, még mindig vannak rejtett, alig ismert műgyűjtemények. A nagyközönség elé kerülve, új kontextusba helyezhetők. Így történt ez Horváth Béla műtörténész rejtett gyűjteményével is, mely 30 festményből és ötven grafikából áll; a képek között fellelhetők a XX. század elejének kiemelkedő művészeinek — köztük Kernstok Károly, Berény Róbert, Czigány Dezső és Márffy Ödön — fontos vagy éppen főművei. Nyolc évtizedes lappangás után most látható újra Kernstok Károly Ifjak című nagyméretű festménye, a gyűjtemény koronája. E korszakos jelentőségű mű már első bemutatásakor, 1909-ben is élénk kritikusi vitát generált. A néhány napos kiállításon bemutatják az újra felfedezett műveket, mintegy „előzetes” ízelítőként a Nemzeti Galériában március végén nyíló, ezt a korszakot tárgyaló Magyar Vadak című kiállításhoz.

Budapest, Kieselbach Galéria, március 7-14.



Oda megyünk lakni
Lakáskultúra kiállítás

Divatos hívószavak a kiállítás önmeghatározásában: „interaktív, praktikus, informatív és szórakoztató” lesz egyszerre. Lesz itt minden: a vendéglátók 8700 négyzetméteren várják az érdeklődőket (vagyis 8700 négyzetméternyi lakberendezlési tippet kapunk), a bemutatott konyhákban főző-show is várja a látogatókat, Gundel-Takács Gábor, Kőbán Rita az egészséges életmód jegyében alkotm ételeket, majd Kembe Sorel, kongói olimpikon varázsol afrikai ízeket a csarnokba. Persze a profi szakácsok sem hiányozhatnak a rendezvényről, jelen lesz többek között Vohmberg Frigyes is. A 147 kiállító mellett további ötven program várja a közönséget, például kreatív boxok, kézműves és barkács foglalkozások.

Papp László Budapest Sportaréna, március 10-12.

 

Frenákék újra, régi szereposztásban
Tricks & Tracks


Tricks &Tracks.
Felújítás alatt
© trafo.hu
Négy év után újra látható a Frenák Pál Társulat  kultikussá vált előadása - a régi szereposztásban! „Egy szándékoltan ironikus és kegyetlen hangnemű előadás a másikkal való találkozás „szükségállapotáról”.”
A darab, makulátlanul fehér terében, egy öröktől fogva tisztátalan világ tobzódó érzékiségét tárja az érdeklődők elé, melynek élményanyagát Frenák Pál Budapestet, Párizst és Japánt érintő utazásai táplálták. A szereplők folytonos összeütközésben állnak, testük hol egymáshoz, hol falakhoz, terekhez csapódik; mozgásuk vadul rángatózó, s a nagy nekifutások, ütközések aláfestéseként elektroakusztikus techno-zene lüktet.

Budapest, Trafó, március 9-10.


Zene (Oldaltörés)



Műfajukban megasztárok
Gaya, Muzsikás, Klezmatics

Muzsikás és Sebestyén Márta.
Hazai színekben
© muzsikas.hu
A Petőfi Csarnok Zeneváros című egyhetes fesztiváljának nyitónapján – mely egyben a hagyományos zsidó ünnep, a Purim dátuma is - rendezik az izraeli-magyar kulturális napot három együttes: az Izraelből érkező Gaya, a hazai Muzsikás, valamint a világhírű amerikai Klezmatics fellépésével.

Az 1998-ban alakult Gaya virtuóz zenészekből áll. A Yachad című dallal nemcsak Izraelben arattak osztatlan sikert, hanem a világ más részein is. Játékukban a zsidó zenei hagyomány és a zsidó érzésvilág szólal meg XXI. századi módon.

A hagyományos magyar népzenét ápoló Muzsikás együttes a legkiválóbb falusi zenészek hagyományos előadásmódjával őrzi a magyar népzenét, s elsőként sikerült elfogadtatniuk a ezt az ágat, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust. Produkciójuk szerves része az improvizáció; melynek során ötvözik a huszadik századi magyar komolyzenét és a hagyományos népzenét.

Az este folyamán fellép a világ legjobb klezmer zenekarának tartott, több mint húszéves múlttal büszkélkedő New York-i Klezmatics együttes is. A csapat olyan dalokból állította össze műsorát, melyek jelen vannak a zsidó és az afro-amerikai hagyományban.

Budapest, Petőfi Csarnok, március 10-11.

Saját univerzumban
Aka Moon és DJ Grazhoppa


A belga Aka Moon trió és a szintén belga DJ Grazhoppa zenél együtt ezen az estén. Az együttes tagjai és DJ Grazzhoppa is megdöbbentően virtuóz zenészek, a varázslat azonban nem ebben rejlik. Napjainkban már nem könnyű teljesen szokatlan, egyéni hangzást találni, a zenekar tagjai viszont vitathatatlanul azon kevesek közé tartoznak, akik teljesen egyéni univerzumban mozognak, mégpedig olyan könnyedséggel és magas szinten, hogy egyhamar nem fogunk méltó követőkkel találkozni.

Budapest, Trafó, március 11.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!