szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csak elsőre hangzik április 1-jei tréfának a Google Loon projektje. Héliumokkal töltött léggömböket küldenének a légkörbe, és onnan sugároznák le a 3G internetet. A projektet már élesben tesztelik.

Az utasszállító repülőgépeknél kétszer magasabban repülnek a Google ballonjai, amik a tervek szerint behálózzák majd az egész bolygót. Egyetlen ballon nagyjából 1100 négyzetkilométernyi területet fed le 3G sebességű internettel. A Telegraph beszámolója szerint az első ballont szombat reggel engedték fel, az Új-Zélandon található Christchurch-ban.

A Project Loon vezetője, Mike Cassidy a lapnak úgy fogalmazott: egy nagy problémára kívánnak radikális megoldást nyújtani. A vállalat célja az, hogy a világon mindenhol hozzáférjen a szélessávú nethez mindenki. Ahogy a probléma teljes megoldása, úgy a Google megoldási javaslata is scifinek hangzik, de minél többet gondolkodunk rajta, annál jobb ötletnek tűnik.

A vevőegység
Google

A napelemmel felszerelt ballonoknak 4 órányi napsütésre van szükségük ahhoz, hogy utána a teljes napon át működjenek. A tervek szerint a földet lefedő ballonhálózat tagjai nem véletlenszerűen mozognának. Nagyon leegyszerűsítve: a légmozgásnak megfelelően kiszámolható, hogy melyik ballon milyen magasságon milyen pályán mozog, ha pedig kicsit korrigálni kell, akkor elég a magasságon korrigálni egy kicsit, és a héliummal töltött eszköz pályája máris pontosítható. Ilyen módon pedig megoldható, hogy kb. mindig, mindenhol legyen lefedettség.

A Project Loon ötlete egészen biztosan kapcsolódik a Google elnökének egy korábbi kijelentéséhez. Eric Schmidt azt mondta: 2020-ra a világon mindenki hozzáfér majd az internethez.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!