Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Kevesen használják, pedig sok helyzetben jól jön – mi az? A találós kérdés feloldása a külső akkumulátor, ami különösen fontos kiegészítő abban a korban, amikor az okosmobilok egy feltöltéssel elérhető üzemideje évek óta stagnál.

Az otthon és a legtöbb munkahelyen elérhető töltési lehetőségnek köszönhetően tulajdonképpen az sem lenne élhetetlen helyzet, ha csak 12 óráig bírná egy töltéssel egy mobil. Mégis sokan problémának érzik, ha merül a mobil, olyannyira, hogy nomofóbia (no mobile phobia) néven már betegséget is elneveztek a félelemről.

A processzorok teljesítményének és a kijelző méretének növekedése ellentételezi az akkumulátor kapacitásának növelését, így az okosmobilokkal – normál használat mellett – elérhető üzemidő általában egy nap körül mozog. Bár laboratóriumokban már léteznek az aksikat teljesen felforgató, nagyságrendekkel több energiát biztosító megoldások, ezek piaci bevezetése nem hónapok, mint inkább évek kérdése.

Addig is néhány ezer forintból megoldható, hogy bárhol, bármikor extra energiához tudjuk juttatni telefonunkat.

Az elegáns

A kényelmesebb megoldás, ha rögtön a mobilunk tokjába van beépítve egy plusz akkumulátor. Kényelmes, mert nem kell semmilyen plusz eszközt magunkkal hordozni; praktikus, mert a tok egyben védi a mobil hátlapját és oldalait; ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy az aksis tok elcsúnyítja telefonunkat.

A legelegánsabb akkumulátortokokat a Mophie készíti. A gyártó a cikk írásának idején iPhone 4S-re, iPhone 5/5s-re, Samsung Galaxy SIII-ra és S4-re, valamint HTC One-ra kínálja Juice Pack nevű megoldását. A 80-100 dolláros ár és némi szállítási költség ellenében elérhető tokok az alapszintű védelem mellett egy 1500-2500 mAh-es akkumulátort tartalmaznak, ami a készülékek 80-100 százalékos újratöltésére elég, tehát gyakorlatilag megduplázható velük az üzemidő.

A kicsi

Aki semmilyen formában nem szeretné tokkal elváltoztatni telefonja kinézetét – vagy éppen már egy másik, szebb tokot használ –, annak is létezik megoldás, az egyik jó árú lehetőség például az Anker 3000 mAh-es Astro Minije. A Mini csak kicsit nagyobb, mint egy ujj, és mivel formája is hasonló, valószínűleg a legtöbb iskola-, laptop- vagy női táskában van annyi hely, hogy elférjen.

Az aksis tokkal szemben nagy előnye, hogy a legtöbb modern mobilhoz lehet alkalmazni, ennek egyetlen feltétele, hogy legyen olyan töltőnk, melybe a töltő USB-s kábelét be tudjuk dugni.

Az Anker eszközeibe a legtöbb olcsó konkurenstől eltérően minőségi akkumulátorok kerülnek, így a 3000 mAh valóban 3000, ami tapasztalataink szerint – készülékenként változóan – másfél vagy akár két teljes újratöltésre is elég lehet. Az Astro Mini újratöltéséhez 3-4 óra szükséges.

Az Anker Astro Mini 3000 mAh-es külső akkumulátor a cikk írásának idején 40 font helyett 14 fontért rendelhető meg a gyártótól, az Amazonról. Ehhez jön még kb. 6 fontnyi szállítási költség.

A nagy teljesítményű

Aki nagyobb biztonságban szeretné érezni magát, vagy éppen egy több enerigát igénylő táblagépet is szeretne útközben tölteni, annak ajánljuk a Yoobao Power Banket, és 7800 mAh-es kapacitását.

A fenti példákból gyorsan kiszámolható, hogy a 7800 mAh már három-négyszeri teljes újratöltésre elég, legalábbis egy mobil esetében. Mivel a táblagépek akkumulátora nagyjából ott kezdődik, ahol a Yoobao Power Bank befejeződik, így a tableteknél nem beszélhetünk többszöri újratöltésről, de az biztos, hogy segítségével egy hosszabb repülőút közben sem fog használhatatlanságig merülni a gép.

A nagyobb teljesítménnyel nagyobb méret is jár, és bár a legtöbbünk mobiljánál ez az aksi is kisebb, ezzel már számolni kell, ha egy teli táskába akarjuk betenni.

Az eszközt 8000 forint környékén lehet itthoni üzletekben és webshopokben is megvásárolni.

További érdekes témákért és hasznos ajánlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!