szerző:
Balogh Csaba – Szabó M. István
Tetszett a cikk?

A UPC és az Externet korábbi viszonyát jól ismerő forrásunk szerint egyértelműen nem műszaki problémáról, hanem a két szolgáltató közt egy ideje már húzódó üzleti-fejlesztési vita eredménye volt az a helyzet, amely miatt komoly felháborodási hullám söpört végig a UPC előfizetői, illetve a netsemlegességet féltők körében. A probléma időközben elhárult, de a vita nemzetközi szinten is él.

Jól lehet, hivatalosan még sem a UPC, sem az Externet nem magyarázta el a szakításuk, illetve a harmadik napja tartó, sokakat felháborító, és időközben, péntek délután megoldódott probléma okát, szinte biztosra vehető, hogy egy globális probléma hazai leképeződéséről van szó. Olyasmiről, ami az Egyesült Államokban a Netflixhez, Németországban pedig a Deutsche Telekomhoz kötődik.

A hvg.hu forrása szerint a problémát az jelenti, hogy a UPC (és a nagyobb szolgáltatók) megelégelte, hogy az Externet (és a kisebb szolgáltatók) nem száll be az országot behálózó infrastruktúra fejlesztési költségeibe, miközben az általuk hosztolt, időnként nagy forgalmú oldalak látogatói leterhelik a hálózatot. A probléma tehát bár a pénzről szól, de a nagy szolgáltatók elsősorban nem több bevételhez szeretnének jutni, hanem azt akarják elérni, hogy a piac nagy adatforgalomért felelős szereplői beszálljanak a felhasználók kiszolgálásához szükséges infrastruktúra felépítési és üzemeltetési költségeibe.

Máshol is fegyverbe léptek

A tartalomszolgáltatók márpedig nem szeretnének beszállni, sőt inkább a velük szemben barátibb módon viselkedő netszolgáltatókhoz irányítják a felhasználókat. A HD minőségű videófolyamokkal operáló amerikai Netflix például visszás módon egy ideje közzéteszi, hogy melyek azok az internetszolgáltatók, ahol ők nem kapnak elég sávszélességet (tehát ahol "a vas" a legszűkebb), és ahol így a legrosszabb a Netflix-használat minősége. A pellengérre állított cégek helyett aztán ajánlanak mást, akikkel meg vannak elégedve.

Minden eszközön HD videó folyik
Netflix

A Deutsche Telekom a problémát egy másik szál visszabontásával húzta látszólag magára azzal, hogy kijelentette: vége az internetes kánaánnak, mert a jövőben nem a sebesség, hanem az ügyfél által fogyasztott adatmennyiség kell, legyen az elszámolási alap. Úgy, ahogyan a mobilnet esetében is működik. A német megacégnek e témában a siker érdekében az internet polgárjogot nyerése óta létező tabut kellene megdöntenie. Azt, hogy az internetszolgáltatók anno nem a tartalommennyiség, hanem az elérési/letöltési/feltöltési sebesség mámorító hatására építették fel a fizetési modelleiket. Ez addig működött, amíg a fájlmegosztók, illetve a zenei (de főként a videó) streamelés hétköznapivá nem vált. Ezek ugyanis óriási adatmennyiségek továbbítását kívánják meg a rendszerektől, mely a régi szisztémában láthatóan recsegni-ropogni kezdett.

UPC vs. Externet

Az internetes adatmennyiség-robbanás történetéhez Magyarországon hozzátartozik, hogy miközben az internetfelhasználóknak mintegy 90-95 százaléka havonta alig használ (tölt le/fel) néhány száz gigabájtnyi adatot, 5 százalékuk ennek akár százszorosát is végzi, ezzel jelentős asszimetriát előidézve a rendszerben. És mivel az infrastruktúrát a szolgáltatóknak utóbbiakra kell paraméterezniük, miközben a folyamatosan a rendszerbe építendő "vasak árát" nem tudják a szolgáltatási díjakban érvényesíteni, az ügy egyre komolyabb feszültséget indukál.

Google / Connie Zhou

A "UPC vs. Externet"-ügy kipattanását vélhetően egyik cégnél sem tudatosan segítették elő. Ugyanakkor – mutatott rá egy iparági bennfentes – a színfalak mögött valószínűleg nem csak e két cég között, hanem egyrészről a Digi és a Magyar Telekom, a másik oldaláról pedig tucatnyi kis, az Externethez hasonló cég közti vita zajlik. Csak ez volt az első, ami nyilvánosságra került. Az Externet szerverein lévő RTL Klub nem is a honlapján található szöveges-képes információk, mint inkább az RTL Most szolgáltatás miatt lehet a kiváltó ok: ezzel ugyanis sokan nézik vissza a csatorna műsorait, a Netflixhez hasonlóan – még ha más nagyságrendben is – komolyan terhelve az insfrastruktúrát.

Az ugyanakkor senkinek nem érdeke, hogy az interneten ne lehessen legálisan létező címeket elérni. A UPC és az Externet vitája ezért is várhatóan gyorsan megoldódik majd. A "hogyan" rész viszont egy komoly kérdés: a vita kimenetele, illetve a szabályozók esetleges lépései, meghatározók lehet a magyar netsemlegességi vitában.

(Frissítés: az oldalak péntek délután újra elérhetővé váltak a UPC hálózatán, de a háttérről egyelőre továbbra sincsen hivatalos közlemény.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!