Szemkamera kellhet ahhoz, hogy az egyes nemzetekbe érkező bevándorlók közül kiszűrjék azokat, akik terrorcselekmény elkövetése miatt utaznak más országokba. Az amerikai fejlesztésű EyeDetect a hazugságvizsgálat új módszereként vethető be, amely ugyan még nem olyan megbízható, mint a poligráf, de sokkal gyorsabban, olcsóbban és egyszerűbben alkalmazható a szűrés első fázisára.
A határátlépési vagy letelepedési engedély kérésekor arra van szükség, hogy a bevándorlókat egy EyeDetect kamerával felszerelt számítógép elé ültessék. A menekültek ezután terrorizmussal kapcsolatos eldöntendő kérdéseket olvashatnak a képernyőn. Válaszadás közben az EyeDetect a szem mozgását és a pupilla tágulását figyeli, és a fejlesztők szerint 85 százalékos pontossággal kiszűri azokat, akik hazudnak.
Ezt az arányt tovább lehet növelni, ugyanis a tíz amerikai államban már tesztelt vizsgálat 98 százalékos pontosságú, ha más hazugságvizsgáló módszerekkel együtt újra bevetik.
Kognitív pszichológiai kutatások sora bizonyította az elmúlt években, hogy a hazugság hasonló pupillatágulással és szemmozgással jár, mint amikor megoldunk egy matematikai példát. A vizsgálatok eredményeit használja fel az EyeDetect, amelynek további előnye, hogy nincsenek nyelvi és kulturális különbségekből adódó fennakadások, hiszen minden digitálisan zajlik.
A vizsgálat személyenként fél órát vesz igénybe, az eredmények pedig 5 perccel ezután már meg is vannak. Ez azt jelenti, hogy például tíz felügyelő jelenlétében 30 napon belül 10 ezer menekültet lehet hazugságvizsgálat alá vetni.
Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.