2025 júniusában az ukrán légvédelem a Szumi régióban elfogott egy orosz drónt, amely első ránézésre egy átlagos Shahed-136 drónnak tűnt. Közelebbről megvizsgálva azonban a platformról kiderült, hogy sokkal fejlettebb annál: az orosz MS001 egy autonóm, pilóta nélküli légi jármű, amely a mesterséges intelligencia segítségével hajtja végre a küldetést, erősebb navigációs rendszert alkalmaz, a célpontokat pedig valós időben választja ki.
Vlagyiszlav Klocskov ukrán vezérőrnagy a LinkedInen azt írta róla, hogy a drón megjelenése mérföldkő a modern hadviselésben, az eszköz ugyanis már nem koordinátákat hordoz, hanem gondolkodik, és úgy választja ki a célpontját.
Az Interesting Engineering azt írja, az MS001 parancsok nélkül működik. Minderre azért képes, mert a rendszerét az Nvidia Jetson Orin szuperszámítógépe által működtetett, tenyérnyi méretű, másodpercenként 67 billió műveletre képes mesterségesintelligencia-modul működteti. Ez képessé teszi arra, hogy valós időben tudjon hőkamerás felvételeket készíteni, felismerje a tárgyakat, elemezze a telemetriát, és feldolgozza a fedélzeti logikai adatokat.
Ez a számítási előny lehetővé teszi az MS001 számára, hogy önállóan érzékelje, rangsorolja és válassza ki a célpontokat, még a GPS zavarása vagy elektronikus hadviselés esetén is.
Az MS001-et úgy tervezték, hogy összehangolt drónrajokban tudjon repülni, dinamikusan módosítva a repülési útvonalakat, megosztva az adatokat más egységekkel, és kompenzálja a többi drón elvesztését.
Klocskov szerint az ilyen drónokra egyetlen légvédelem sincs felkészülve.
Mindemellett az is érdekes, miként kerülhetett az Nvidia eszköze a drónba. Az Egyesült Államok 2022-ben vetett ki szankciót Oroszországra, ami megtiltotta a fejlett chipek exportját. Ugyanakkor az elemzések szerint 2023-ban több mint 17 millió dollár értékű Nvidia-alkatrész jutott el az oroszokhoz a szürkepiacon keresztül.
A csempészek hétköznapi felhasználásúnak álcázzák a chipeket, az eszközöket elemeire bontják, és olyan országokon keresztül viszik azt az oroszokhoz, amelyek nem szankcionálják az orosz gazdaságot. Ilyen például Kína és Törökország is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.