Nem várnunk kell a fenntartható jövőre, hanem megteremteni azt

A fenntarthatóság és az arra való törekvés ma már életünk minden területét átszövi, és talán már azt is sokan belátják, hogy a hétköznapokban a saját mikrokörnyezetünkben is sokat tudunk tenni érte. Ugyanakkor fontos szempont, hogy azokon a helyeken, ahol vásárolunk – azért, hogy egyre fenntarthatóbb háztartást vezessünk – maguk is kínáljanak több opciót erre.

  • SPAR SPAR
Nem várnunk kell a fenntartható jövőre, hanem megteremteni azt

Annak ellenére, hogy a fenntarthatóság témája már évek óta a közbeszéd része, sokan még ma is úri huncutságnak képzelik, valami olyannak, ami inkább luxus, semmint mindennapi gyakorlat és szemlélet. Pedig néhány apró változtatás bevezetésével megtapasztalhatjuk, hogy ez a szemlélet igenis gördülékenyen beépíthető bárki életébe.

A fenntartható háztartás a bevásárlással kezdődik

Az, hogy hol és mit vásárolunk, abból mennyit használunk fel valójában, és mennyi végzi legrosszabb esetben a szemetesben, a fenntartható szemlélet egyik alapja. Fontos szabály, hogy a vásárlásainkat tervezzük meg, írjunk listát, keressük célirányosan a termékeket, és csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van, és amit valóban el is fogyasztunk.

Az ellátási lánc csökkentésére egyszerű vásárlókként úgy tudunk hatással lenni, ha a hazai termékeket preferáljuk. Szerencsére ebben a tekintetben az elmúlt években nagy fejlődés tapasztalható: az élelmiszerláncok polcain egyre több a minőségi, magyar, sok esetben kistermelői és kisvállalkozói termék. Például a SPAR Magyarország üzleti filozófiájának is alappillére a magyar termelők és termékek, innovációk támogatása, illetve a hazai gazdaság megerősítése. Így a vállalat folyamatosan bővíti a helyi, kisvállalkozói beszállítói körét, növekedési lehetőséget teremtve számukra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mára a zöldség-gyümölcs áru 50%-a, míg a teljes szortiment 90%-a hazai beszállítóktól érkezik.

SPAR

Az üzletlánc a Régiók Kincsei program keretében 2023-tól az ország hét régiójában – Nyíregyházán, Pécsett, Győrben, Székesfehérváron, Zalaegerszegen és Hódmezővásárhelyen –, valamint Budapesten érhetők el a hazai kisvállalkozások, termelők, kézműves cégek, kis borászatok és sörfőzdék kiváló minőségű magyar termékei. A programban részt vevő kisvállalkozások a régiós központ közelében gyártják termékeiket, ezáltal az élelmiszer a lehető legrövidebb úton jut el a fogyasztóhoz, így csökken a szállítási költség és a környezetterhelés is. A kezdeményezés sikerességét bizonyítja, hogy már 131 szállító több mint 600 terméke vásárolható meg a program égisze alatt a SPAR hálózatában.

Ha lehet, akkor válasszuk az egészséges és fenntartható alternatívát!

Sokak számára fontos, hogy egy élelmiszerüzletben minél több lehetőségből választhassanak. Ma már egyre több termék áll rendelkezésre a fenntartható módon, környezetbarát technológiákkal készült és ökológiai szempontoknak is megfelelő bio-, vegán és egyéb élelmiszerekből. Egyre többen keresnek szabad tartású tyúkoktól származó tojásokat, jó minőségű hazai vagy épp bio zöldségeket, gyümölcsöket vagy olyan termékeket, amely a különböző ételintoleranciával élők számára is fogyaszthatók.

Az élelmiszerbiztonság kérdése is sok vásárló számára fontossá vált: nem mindegy, hogy az adott terméket hol készítették, milyen körülmények között termesztették vagy gyártották, hiszen e területnek is megvannak a maga fenntarthatósági szempontjai. A SPAR Magyarország a termékbiztonsági és a beszerzési folyamatok fejlesztése részeként 2023-ban adatgyűjtő lapot vezetett be az új fejlesztésű termékek esetén az elvárt minőség folyamatos biztosítása, valamint a termékek összetevőinek részletes nyomon követése érdekében. Az adatgyűjtő lap a termékek származási helyére, összetételére és csomagolására vonatkozóan is tartalmaz kérdéseket a beszállítók felé.

Az eljárás támogatja a SPAR Magyarország törekvéseit a termékminőség és egyéb értéket adó tulajdonságok vonatkozásában, mint például a csökkentett sótartalom, aszpartámmentesség, az adalék- és segédanyagok csökkentése. Az elmúlt év beszerzéssel kapcsolatos eredménye a Rainforest Alliance tanúsítás, amely alapján a SPAR Magyarország a saját márkás termékei esetében jogosult használni az Rainforest Alliance logót, amennyiben a beszállító is a védjegyrendszer tagja.

Élelmiszert menteni menő!

A különböző élelmiszermentési projektek indulásukkor – akárcsak az újra felhasználható textiltáskák, vagy épp a műanyag zacskók kiváltására alkalmas többször használatos bevásárlótasakok – inkább számítottak különlegességnek, mint hétköznapi gyakorlatnak. Szerencsére ma már más a helyzet, és évről évre egyre többen tapasztalják meg azt, hogy az élelmiszermentés nem csak a fenntarthatósági szempontok miatt egy jó ügy, de a pénztárcánknak is jót tesz.

SPAR

Ma már szinte mindenhol elérhetők azok az élelmiszermentő csomagok, amelyeket a nap végén megmaradó vagy közeli lejárati idejű, de még kiváló minőségű termékekből állítanak össze. Ezeket kedvezményes áron lehet megvásárolni, így segítve az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelmet. Ezekben a csomagokban lehet péksütemény, zöldség vagy gyümölcs, tejtermékek de akár húsok is, az adott bolt aktuális kínálatától függően. Biztos sokaknak ismerős a Munch sikertörténete is: mára már az egész országot lefedik élelmiszermentő csomagjaikkal, a SPAR-ral kötött partnerség kezdete óta a vásárlók több mint 1,1 millió darab kedvezményes élelmiszercsomagot vásároltak meg, és mára már az összes SPAR üzletben lehetőség van a „muncholásra”.

Szelektíven gyűjteni, és ha lehet, kevesebb csomagolóanyagot használni

A szelektív hulladékgyűjtés és a különböző színű kukák is már sok éve életünk részei, de sosem lehet elégszer hangsúlyozni ezek helyes és rendeltetésszerű használatát. Manapság, amikor már az élelmiszerüzletek polcain is egyre több olyan terméket találunk, amelyek újrahasznosított anyaggal, vagy alternatív módon vannak becsomagolva, esetleg csomagolásmentesen is hozzájuthatunk, akkor a részünkről már minimális erőbefektetés a megfelelő szemetesbe dobni a csomagolást.

SPAR

A SPAR-nál a vásárlók számára az üzletekben is lehetőség van a hulladékok szelektív gyűjtésére. Fontos, hogy mára a vállalat valamennyi üzletében működik visszavételi pont, különféle hulladéktípusokra érvényes módon. Papír, alumínium, műanyag, üveg, elem és fénycső elhelyezése is lehetséges. A vásárlóknak pedig plusz segítség, hogy egy interaktív térkép segítségével meg tudják keresni, hogy mely áruházakban találnak speciális gyűjtőpontokat, ahol a kijelölt helyeken – a fentiek mellett – használt sütőolajat is leadhatnak. Ezek mellett 319 saját üzemeltetésű áruházba telepítettek REpont automatákat a visszaváltható flakonok, dobozok és palackok begyűjtésére.

Tudtad, hogy bevásárlás közben is tehetsz a bolygóért? A SPAR fenntarthatósági programjaival minden apró lépés számít – és ebben te is részt vehetsz.
A SPAR-nál hisznek abban, hogy a fenntarthatóság nem luxus – hanem tudatos választás. Ezért szervezték 2019-ben egységes keretbe ilyen irányú törekvéseiket a „SPAR – a fenntartható jövőért” szlogen alá. Ez az átfogó szemlélet nemcsak a bolygónk jövőjét szolgálja, de neked is segít abban, hogy vásárlóként jó döntéseket hozz. A témában még önálló weboldalt is létrehoztak, ahol mindent megtalálsz a legfrissebb fenntarthatósági lépéseikről.
A SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. hazánk meghatározó kiskereskedelmi áruházlánca, amely több mint 14 ezer embernek ad munkát. A vállalat 614 üzletet működtet többféle áruháztípusban, ezek közül 234-et a franchise programja részeként.