szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A szó szoros értelmében nem tekinthetők vakoknak azok az emberek, akik prozopagnóziában, azaz arcvakságban szenvednek. Nem is olyan súlyos a helyzetük, mint a látássérülteké, mégis ez az eltérés hatással lehet a mindennapi életükre és a társadalmi interakcióikra is. Amerikai kutatók szerint jóval többen élnek ilyen rendellenességgel, mint azt a legtöbben gondolják.

Brad Pitt egy korábbi interjúban felfedte, hogy képtelen felismerni már látott arcokat. Emiatt sokan beképzeltnek és egoistának tartják, nem tudva, hogy egy neurológiai eltérés áll a háttérben.

A prozopagnózia, azaz az arcvakság az arcfelismerési képesség hiánya. Aki ilyen eltérésben szenved, az esetenként nem ismeri fel ismerősei arcát, sőt szélsőséges esetben a sajátját sem, annak ellenére, hogy a látásélesség és az általános intellektus sértetlen. A prozopagnózia sokkal gyakoribb lehet, mint gondolnánk – a Cortex folyóiratban közölt tanulmány szerint az amerikaiaknak például 2,5 százaléka megfelelhet a betegség kritériumainak.

Bár elsőre ez a rendellenesség nem tűnik kardinális, a mindennapi életvitelt zavaró problémának, azonban az ilyen egyének számára a szocializáció és a társadalmi kapcsolatok építése szorongást és zavart okozhat. Fontos az is, hogy az arcvakság egyfajta autizmusra is felhívhatja a figyelmet, illetve az életkorral összefüggő kognitív hanyatlás következménye is lehet.

A kutatók 3341 személyt vontak be a kísérleteikbe, nekik webalapú kérdőíveket kellett kitölteniük. Arról kérdezték őket, hogy tapasztalnak-e nehézséget az arcok felismerésében a mindennapi életükben. Ezután két objektív tesztet végeztek el, hogy megállapítsák, nehézségeik vannak-e az új arcok megismerésében vagy a nagyon ismerős, híres arcok azonosításában. Kiderült, hogy a 3341 személyből 31 fő prozopagnózisban szenvedett, míg 72 alanynál az eltérés enyhébb formáját tapasztalták. Azt is megfigyelték, hogy az arcvakság széles spektrumú, a súlyossága és a megjelenése változatos lehet.

Mindezek alapján a szakemberek azt javasolják, hogy az állapot diagnosztikai kritériumait ki kellene terjeszteni az enyhébb eltérésekre is, mivel az ilyen emberek is nehézségekbe ütközhetnek az arcok felismerésénél. Azt is indítványozzák, hogy az arcvakságban szenvedők képzési programjait és terápiáit szabják személyre az adott állapot spektrumában elfoglalt hely alapján. Az arcvakság spektrumának jobb megértése hatékonyabb kezeléseket eredményezhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!