szerző:
Folk György / Brüsszel
Tetszett a cikk?

Az orosz kormánynak komoly fenntartásai vannak az európai energetikai szabályozással kapcsolatban, ugyanakkor Oroszország szívesen válna a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjává. Utóbbi érdekében “megengedő és konstruktív” vitát folytatott Putyin miniszterelnök és Barroso bizottsági elnök, valamint az orosz kormány és a biztosok népes delegációja.

A szárnyaló olajáraktól, az EU energiapolitikáján és Oroszország WTO-tagságán keresztül az arab világ átalakulásáig számtalan témában egyeztetett csütörtökön csúcsszinten Brüsszelben Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök és José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke. Putyin mellett tizenkét orosz miniszter, míg az Európai Bizottságtól Barroso oldalán 23 biztos képviselte a felek érdekeit a tárgyalásokon, amelyek mindkét vezető szerint mélyrehatóak és gyümölcsözőek voltak.

Putyin aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a a Brent olaj ma 118 dolláron álló hordónkénti ára komoly fenyegetést jelent a világgazdaság növekedésére, annak megtorpanása ugyanis komoly károkat okozhat a világelső kőolajexportőr Oroszországnak. “Ezért mindent meg fogunk tenni Európai partnereinkkel egyeztetve, hogy ne emelkedjen az olajár az elemzők által vizionált akár 220 dolláros szintre.

A líbiai helyzet kapcsán Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter és Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője közös nyilatkozatot írt alá elítélve a vérontást és békés átmenetre szólítva fel a Khadafi rezsimet.

Putyin kérdésre válaszolva úgy nyilatkozott, hogy az észak-afrikai és közel-keleti helyzet még inkább aláhúzta Oroszország fontosságát, mint energia-ellátó országét, különösen az Európában használt földgáz legfőbb beszállítójaként.

Az EU úgynevezett harmadik energiacsomagját, vagyis legutóbbi energiapiaci szabályozását kritizálva az orosz miniszterelnök kijelentette, a gázszállító vezeték infrastruktúrákra vonatkozó európai korlátozások “felérnek egy elkobzással”. Barroso elnök válaszában hangsúlyozta, a közösségi szabályok megfelelnek a nemzetközi szerződéseknek, így a WTO szabályainak is és azok egyáltalán nem diszkriminatívak.

Putyin újságíróknak adott válaszában azt fejtegette, hogy szerinte a harmadik országok számára korlátozó szabályok nagyobb teret engednek a közvetítőkön keresztüli értékesítésnek, amely felhajtja a végfelhasználók által fizetendő gázárakat. Ennek ellenére reményét fejezte ki, hogy sikerül mindkét fél számára megfelelő megoldást találni a kérdésre, bizonyítandó, hogy Oroszország gázellátás szempontjából megbízható energetikai partnere az uniónak.

Barroso bizottsági elnök Oroszország WTO-tagságra vonatkozó törekvéseiről szólva az EU teljes támogatásáról biztosította tárgyalópartnerét, reményét fejezve ki hogy hamarosan valósággá válik a régóta húzódó csatlakozás.

A rendkívüli biztonsági intézkedések mellett az Európai Bizottság Berlaymont épületében megtartott tárgyalásokon a felek szerint szó esett az emberi jogok tiszteletben tartásáról is Oroszországban, részleteket azonban nem közöltek a vezetők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!