szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törökország Hollandiával és Németországgal is összetűzésbe került amiatt, hogy török miniszterek a két országban akarnak kampányolni az ott élő törököknél az április 16-i török népszavazás előtt.

Egy órán át tárgyalt szombaton telefonon Angela Merkel német kancellár Binali Yildirim török miniszterelnökkel. Bár jóformán semmi részlet nem került nyilvánosságra kettejük megbeszéléséről, a hírügynökségek tág teret szentelnek ennek, mivel az elmúlt napokban igen feszültté vált a két ország viszonya.

Maga Yildirim és berlini kormányforrások is megerősítették, hogy volt telefonbeszélgetés, és csaknem egy órán át tárgyaltak egymással. Yildirim csak annyit mondott a CNN Türk hírtelevízióban, hogy "jó és gyümölcsöző" megbeszélést folytatott Merkellel. Hozzátette, hogy a két ország külügyminiszterei a jövő héten tárgyalnak egymással.

Németország és Törökország  kapcsolatai feszültebbé váltak a tavaly júliusi elvetélt törökországi államcsínyt követő tisztogatások óta. Ez a feszültség még inkább kiéleződött, amikor kedden őrizetbe vették a Die Welt című német napilap törökországi tudósítóját, Deniz Yücelt, akit "terrorista" propagandával vádolnak. Tovább terhelte a két ország viszonyát, hogy csütörtökön a németországi Gaggenau város önkormányzata tiltotta meg két török tárcavezetőnek, hogy a helyi török közösség előtti felszólalásaikkal a népszavazásra kiírt török elnöki rendszer bevezetése mellett kampányoljanak.

Törökországban április 16-án tartanak népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. A változtatással megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség.

Németország él a legnagyobb határon túli török közösség, körülbelül hárommillió tagja közül minden második szavazójoggal is rendelkezik Törökországban. Akárcsak a 2014-es törökországi elnökválasztás idején, Recep Tayyip Erdogan államfő ismét igyekszik elnyerni a szavazatukat a népszavazáson.

A hollandiai Rotterdamban is megtiltották a tervezett török kampányrendezvényeket. Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter szombaton egy antalyai kampányrendezvényen azt mondta: Hága tiltakozása ellenére elutazik a tervezett március 11-i rotterdami nagygyűlésre, és arra buzdítja majd az ott élő törököket, hogy az államfői jogkörök kiszélesítésére szavazzanak az áprilisi törökországi referendumon.

Mark Rutte holland miniszterelnök azt írta szombaton a Facebookon, hogy Hollandia nem lesz helyszíne más országok kampányrendezvényeinek. Lodewijk Asscher miniszterelnök-helyettes egy rádióinterjúban azt mondta: a kormány vizsgálja, hogy milyen törvényes eszközökkel akadályozhatja-e meg Cavusoglu kampányhadjáratát Rotterdamban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nagy bajba került egy német újságíró Törökországban

Tizenhárom napos rendőrségi őrizet után az isztambuli vizsgálóbíró hétfőn vizsgálati fogságot rendelt el Deniz Yücel török származású német újságíró ellen – jelentette a Die Welt című lap, amelynek tudósítóként dolgozott a férfi.