Pótmagánváddal él az elhunyt roma fiú családja

1 perc

2005.01.13. 21:16

Az elfogás közben az elmúlt év nyarán Kecskeméten elhunyt roma fiatalember családja pótmagánvádat terjesztett elő az intézkedő rendőr ellen - közölte a család jogi képviselője csütörtökön.

Foglalkozás körében elkövetett, halált eredményező gondatlan veszélyeztetés bűntette miatt nyújtották be a vádindítványt a Kecskeméti Városi Bírósághoz - mondta Gyury József ügyvéd. Hozzátette: ez a bűncselekmény kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

A család jogi képviselője elmondta azt is, hogy a vádindítvánnyal egyidejűleg polgárjogi igényt is benyújtottak a bíróságra, a követelt kártérítés nagyságáról azonban nem volt hajlandó nyilatkozni, mondván "semmilyen összeg nem tudja visszaadni egy anyának gyermeke életét."

A körözés alatt állt fiatalembert egy szolgálaton kívüli rendőr ismerte fel, s próbálta elfogni, ám amikor ez sikerült, pár perc után a fiú meghalt. Az illetékes ügyészségi nyomozó hivatal a rendőr ellen vizsgálatot indított, majd azt bűncselekmény hiányában megszűntette, mivel az igazságügyi orvos szakértői szakvélemény szerint a halál oka veleszületett szívbetegség volt.

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség ezen határozata ellen a Legfőbb Ügyészségen a család és jogi képviselője panaszt emelt, amit a múlt év decemberében elutasítottak. Az ügyvéd közölte: változatlanul elfogadhatatlannak tartják, hogy egy 19. életévét még be sem töltött fiú rendőri intézkedés közben veszítse életét. A pótmagánvádat - egyebek között - a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon történt parancsnoki kivizsgálás megállapításaira alapozzák, amelyről az iratismertetés során szereztek tudomást. Eszerint a rendőr "intézkedései jogszerűek, indokoltak voltak, de szakszerűtlenek és aránytalanok, amelyek nem álltak arányban az intézkedés céljával."

Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség helyettes vezetője azt elmondta: a pótmagánvád Magyarországon 2003. július 1-én bevezetett, viszonylag új jogintézmény. "Ez esetben az ügyészség szerepét az ügyvéd veszi át, ő emel vádat, amit ő képvisel, a megkeresett bíróságnak pedig, ha csak valamilyen törvényi vagy formai akadálya nincs, le kell folytatnia a büntetőeljárást" - közölte Szabó Ferenc.