Asimov első robotikai törvénye valósággá válik Japánban

1 perc

2006.06.07. 14:07

A szigetországban már annyira elterjedtek a mindennapi életben használt robotok, hogy a helyi gazdasági minisztérium szabályozná a gépek „viselkedését”, hogy még véletlenül se tehessenek kárt gazdáikban.

Ő csak egy humanoid. Éppen
mintha ember lenne
© AP
"Első Törvény:
A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen."

A fenti törvény Isaac Asimov sci-fi író Körbe-körbe című novellájában jelent meg először, de áthatotta a szerző teljes robot-univerumát.

Jelenleg Japánban a Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztériumban egy olyan biztonsági csomagot állítanak össze, amelyek az új generációs robotok biztonságos üzemeltetéséhez szükségesek. Ezen szabályok alapját képezi a fenti első törvény is.

A regulázás jelentősége,hogy az ipari – s ezáltal megfelelő biztonsági előírások szerint üzemeltetett – robotok mellett egyre több a háztartásban alkalmazott intelligens gépezetet gyártanak, s azok egyre interaktívabban tevékenykednek az emberek környezetében.

Az előírások értelmében a robotgyártóknak a jövőben egy sor különféle érzékelőt kell majd termékeikre felszerelni, hogy megakadályozzák azokat, hogy nekimenjenek gazdáiknak, vagy elüssék őket. A borításukat könnyű, puha anyagokból kell majd csinálni, hogy a sérüléseket megakadályozzák.

A szabályzás szerint vészleállító gombot is el kell majd helyezni a robotokon, méghozzá úgy, hogy az teljesen egyértelmű, könnyen hozzáférhető helyen legyen.

Japánban a robotok egyre növekvő szerepét főleg az idősödő lakosság indokolja, gondozásukra ugyanis rövidesen már nem lesz kellő mennyiségű munkaerő, így a kieső ápolókat és nővéreket robotokkal helyettesítenék. Már ma is elérhető több olyan szerkezet, amely a fenti célt szolgálja.