Titkolták, majd bocsánatot kértek miatta, ma már dicsőítik Moszkvában a nácikkal kötött paktumot
Az 1939-es Molotov–Ribbentrop-paktum, az Észak- és Kelet-Európát érdekszférákra osztó egyezmény megítélése a Putyin-érában teljesen visszájára fordult. Az orosz hatalomnak pedig jól jön, hogy a paktum külföldi és hazai bírálóit történelemhamisítóknak, illetve hazaárulóknak titulálhatja.
„Az agresszor megbékítése természetesen háborúhoz és az osztozkodásban való részvételhez vezetett, s lehetővé tette, hogy a más államok megtámadására készülődő Hitler biztosítsa hátországát.
Az elsődleges felelősség a hitleri Németországot terheli a második világháború kirobbantásáért, de ez nem jelenti azt, hogy a többi ország – Franciaország, Nagy-Britannia vagy Sztálin Szovjetuniója teljesen ártatlan lenne”
– mondta múlt heti jekatyerinburgi előadásán Alekszej Venyegyiktov, a talán egyetlen független moszkvai rádióállomás, az Eho Moszkvi főszerkesztője.
A történész végzettségű újságíró, akinek Gyiletant (Dilettáns) című folyóirata novemberben olyan címlappal jelent meg, amelyen Hitlert vőlegényként, Sztálint pedig menyasszonyként ábrázolják, folyamatos szélmalomharcot vív azért, hogy a putyini Oroszország szakítson a szovjet múlt szempontjából kulcsfontosságú, 1939. augusztus 23-án megkötött német–szovjet megnemtámadási szerződés egyoldalú értelmezésével. A jelek szerint nem sok eredménnyel.