Orbánéknak is feladta a leckét Ficóék és a magyar pártok bukása Szlovákiában

7 perc

2020.03.04. 13:00

Korrupcióellenes programmal aratott győzelmet Szlovákiában a populizmustól sem visszariadó jobboldali Igor Matovic, akinek koalíciója arra épülhet, hogy kiszorítsa a Smert és Robert Ficót a hatalomból, de nem lesz egyszerű koherens kormányprogramot összeállítani Pozsonyban.

Az ismeretlenbe ugrott fejest Szlovákia a parlamenti választással, ami teljesen átrendezte a politikai erőviszonyokat. A kormánypártok egyértelmű vereséget szenvedtek, a még mindig Robert Ficóhoz köthető szociáldemokrata Smer 18 év után vesztett el választást, és a második helyre szorult, pedig három nappal a választóhelyiségek kinyitása előtt még a 13. havi nyugdíjat is bevezette, 442 millió euróval terhelve meg az amúgy is feszes költségvetést. A koalíciós partnerei – a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Most–Híd párt – pedig a parlamentbe sem jutottak be.

Legyőzte az ellenzék Fico pártját a szlovák választáson

Szlovákiában tarolt az ellenzék, a nem hivatalos végeredmények szerint a jobboldali OLaNO nyert a választáson, és jóval több szavazatot kapott, mint ahogyan azt a közvélemény-kutatások előzőleg mérték. Magyar párt viszont nem jutott be a parlamentbe.

A Richard Sulík vezette liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve a volt köztársasági elnök, Andrej Kiska által fél évvel ezelőtt gründolt jobbközép Az Emberekért a bejutási küszöböt éppen csak megugorva a parlamenti lista végén kullog. Nagyot bukott a liberális Progresszív Szlovákia, amely az államfői és az európai parlamenti (EP) választási sikerében bízva koalícióban indult a kis konzervatív Együtt párttal, de végül 0,4 százalékponttal elmaradt az ilyen esetben érvényes 7 százalékos küszöbtől.

Bugár Béla lemond a Híd elnöki posztjáról, nem lesz magyar párt a szlovák parlamentben

A szlovákiai választásokat elbukták a magyar pártok.

  • A magyarok bukása nem csoda, Matovic sikere annál inkább

A rendszerváltás óta először fordult elő, hogy parlamenti képviselet nélkül maradt a magyar kisebbség: egyaránt elbukott a bejutási küszöbön a kudarc hatására lemondott Bugár Béla vezette Most–Híd, és a vele szemben álló Magyar Közösség Pártja (MKP) körül tömörülő másik oldal. Ami borítékolható volt a megosztottságot látva, s arra emlékezve, hogy a két párt már a tavalyi EP-választáson is 5 százalék alatt teljesített. Az MKP hiába várt érdemi támogatást a Fidesztől, mert Orbán Viktor fontosabbnak tartotta korábbi szövetségesén átnyúlva kiegyezni Ficóval, és jegelni a kisebbségi problémákat.