Most kellenek igazán az unortodox megoldások, hogy megfékezzük a koronavírus-járványt
Egész Olaszország karanténba zárása a járvány, a szaúdiak és az oroszok közti olajárháború a gazdasági következmények miatti pánikot növelte a világon. Mindkettő kezeléséhez az eszközök a kormányoknál vannak, amelyektől eddig szokatlan beavatkozásra van szükség.
Este hatkor lehúzzák a rolót a bárok, elmaradnak a bajnoki labdarúgó-mérkőzések, bezártak az iskolák, az egyetemek, a múzeumok és a színházak, s mindenki csak feltétlenül szükséges egészségi okokból vagy munkaügyben kelhet útra Olaszországban, miután Giuseppe Conte miniszterelnök keddi hatállyal egész Itáliára kiterjesztette a korábban csak egyes északi régiókra kiszabott karantént.
Európa második világháború utáni történetében első alkalommal hoztak ilyen intézkedéseket egy teljes országban,
amit az váltott ki, hogy Olaszország lett a koronavírus-járvány Kínán kívüli legsúlyosabb gócpontja. Ebben az is közrejátszik, hogy az olasz a kontinens leginkább elöregedett társadalma, ahol a Covid–19 elnevezésű betegség halálos áldozatainak 89 százaléka 70 éves vagy annál idősebb. A rendkívüli olasz intézkedés – amit Európa-szerte újabb szigorítások követhetnek – csak fokozta a koronavírussal kapcsolatos pánikot.
Koronavírus, spanyolnátha, pestis - Végezhet-e a világgazdasággal egy járvány?
Bármilyen meglepően hangzik is, a nagy járványok eddig csak rövid, átmeneti visszaesést okoztak. A közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunkat a nagy egészségügyi vészhelyzeteket vizsgáló közgazdászok munkájának bemutatásával folytatjuk. 1,1 ezer milliárd dollárt bukhat el a világ gazdasága a koronavírus miatt, és ez még a szerencsésebb eset - figyelmeztetett az Oxford Economics.
New Yorkban hétfőn negyedórára megállították a tőzsdei kereskedést, miután a nyitást követően 7 százalékot zuhant az ötszáz meghatározó részvény mozgását követő S&P index. Ezt a féket az 1987-es fekete hétfő 20,5 százalékos krachja után építették be, és legutóbb 2008 decemberében kellett behúzni, hogy valamelyest megnyugodjanak a kedélyek. Vagyis a gazdasági válság mélypontján, amikor a még hivatalban lévő republikánus George W. Bush és a nem sokkal korábban megválasztott demokrata Barack Obama példás együttműködéssel próbálta stabilizálni a helyzetet.
A tőzsdei pánik azt mutatja, hogy az amerikai és a világgazdaság nagyjából ott van, mint 2008 végén, ám ezúttal a válságért nem a pénz- és hitelpiacok befagyása a felelős, hanem a már több mint százezer embert megfertőzött és tízmilliókat karanténba kényszerített koronavírus-járvány, aminek kimenetele s így a hatása is nehezen megjósolható.
A Kínából indult vírus okozta gazdasági sokk
kilenc nap alatt 9 ezermilliárd dollárt tüntetett el a világ tőzsdéin jegyzett vállalatok értékéből – annyit, mint a komplett EU éves gazdasági teljesítményének a fele.
A hétfői piaci pánikért viszont az volt a felelős, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország összeveszett azon, mit is kellene tenni az olajpiacon, miután az energiahordozó iránt zuhanni kezdett a kereslet, ahogyan előbb Kína, majd a koronavírus sújtotta többi ország is csökkentette a vásárlásait.