Különleges története van a fotónak, amelynek mémesítésével nagyon megjárta a Fidesz

4 perc

2020.06.18. 17:00

Egy neves fényképész, Reismann Marian készítette a képet (lásd a cikkben), amelyen a nyilasvezér Szálasi Ferenc nézi a lerombolt Budapestet, háttérben a felrobbantott Lánchíddal. Reismann akkoriban más, hamarosan kivégzett háborús bűnösökről is csinálhatott fotókat, később pedig a világhírű Pikler Emmi gyermekotthonában élő gyerekek fényképezésével teljesítette ki életművét.

De hogyan is került Szálasi, a nyilasok vezére a Duna-partra? – vetődik fel a kérdés a Karácsony Gergelyt támadó fideszes Facebook-poszt fotómontázsa láttán. Mert a háború utáni felvételen a nemzetvesztő nemzetvezető jól megkomponált helyen, szimbolikus környezetben áll rezzenetlen arccal. Mögötte a náci szövetségesei által felrobbantott Lánchíd, előtte a folyó, amelybe a nyilasok belelőtték áldozataikat.

Fidesz: Nem vette észre a szerkesztő, hogy Szálasi helyére montírozták Karácsonyt

A Fidesz Budapest Facebook-oldal kezelői azt állítják: az oldal szerkesztőjének nem tűnt fel, hogy az elmúlt évtizedek egyik legismertebb fényképén cserélték ki Karácsony Gergelyre Szálasi Ferencet.

A jelenet nemcsak a fényképész, Reismann Marian jó szemének köszönhető, hanem jó kapcsolatainak is. Ő akkor már ismert fotóművész volt, csakúgy, mint bátyja, Reismann János. A 30-as években a Fotó Marian műterem tulajdonosaként az ügyfelei között, a baráti körében is szép számmal akadtak baloldaliak, akik 1945 után fontos munkakapcsolatokat hoztak – tudható meg Tőry Klára a Mai Manó Ház Blogon megjelenő, híres fotósokat bemutató életrajz-sorozatának Reismannról szóló fejezetéből.

Reismann üldözött zsidóként, bujkálva élte túl a háborús éveket, műterme megsemmisült, fotóinak java elveszett. 1945 márciusában az elsők között lépett be az új MAFIRT-ba (Magyar Filmipari Rt.) és a Magyar Kommunista Pártba is. Rábízták a fotórészleg kialakítását, amely a kommunista párt propaganda-, hír- és alkalmazottfotó-munkáit látta el – írja Tőry. Történetünk szempontjából érdekes, hogy feladatul kapta a külföldről hazahozott, bíróság elé állított – és végül kivégzett – háborús bűnösök – Szálasi Ferenc, Bárdossy László és Imrédy Béla volt miniszterelnökök, Baky László volt belügyi államtitkár – fényképezését.