Szeretettel Brüsszelből: Nem viszik el a balhét, "sztrájkolnak" a járványügyi szakértők

5 perc

2020.09.29. 09:00

Több fronton is drámai kezd lenni a helyzet Belgiumban. Ég és föld a koronavírus-járvány kezelésének megítélése a szakértők és a politikusok közt. A több mint 500 napnyi ügyvezetés után formálódó új kormánykoalíció amúgy sem építkezik stabil talajon.

Sokat látott újságíróként rengeteg mindent megértem már a szakmában eltöltött évtizedek alatt, de ilyet még nem. Történt ugyanis, hogy egy pár napra sztrájkba léptek a vezető belga virológusok és járványügyi szakértők. Úgy döntöttek, hogy átmenetileg nem nyilatkoznak a sajtónak, nem adnak semmiféle interjút mert kiakadtak a politikusokra.

Belgium több vezető járványügyi szaktekintélye, köztük Erika Vlieghe professzor, a kormány koronavírus-tanácsadó tudományos testületének volt vezetője vagy a rádiókban, tévékben szintén rengeteget szereplő Marc van Ranst, a leuveni egyetem professzora kijelentette: tiltakozásuk nem a média ellen irányul; ők a politikai elitnek kívánnak üzenni.

A tudósok úgy látják: mind gyakrabban fordul elő Belgiumban is, hogy a különböző területekért felelős politikusok elutasítják a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos interjú-kérelmeket és gyakorlatilag „a virológusok háta mögé bújnak”.

Minden bizonnyal az verte ki most náluk a biztosítékot, ami az ügyvivő belga szövetségi kormány Nemzetbiztonsági Tanácsának szeptember 23-i ülésén történt. A kormány az ülést nem volt hajlandó legalább egy héttel korábban megtartani, noha azt vezető tudósok mind hangosabban követelték, amikor viszont a Tanács összeült, az a gyorsan súlyosbodó koronavírus-helyzet és a tudósok, virológusok szigorításokat követelő sürgetése dacára az addigi korlátozások lazítása mellett döntött.

A civakodó belga pártok egyezsége kellene a járvány elleni küzdelemhez

Rekordhosszúságú ideje tartanak a kormányalakítási tárgyalások Belgiumban, a járvány miatti válság azonban rászoríthatja a megállapodásra a megosztott politikai mező szereplőit.

Az, hogy közvetlen családján kívül ezentúl mindenki hetente változó öt másik emberrel tarthat kapcsolatot, hogy október 1-től a szabadban nem muszáj szájmaszkot viselni vagy hogy a kötelező karantén hossza tíz helyett csak hét nap lesz, sokakkal együtt engem is mellbevágott. Mindez ugyanis akkor történt, amikor két nappal korábban már napi 2165-re ugrott fel az új fertőzések száma, és csak az nem látta, aki nem akarta, hogy a helyzet nemhogy javulna, de rosszabodik. Különösen Brüsszelben, amelyet már vörös, beutazásra nem ajánlott zónaként jelölnek a koronavírus-térképeken.