Udvari beszerzők szakíthattak nagyot a lélegeztetőgépes gigabiznisz 300 milliárdjából
Az hozhatott be Magyarországra lélegeztetőgépnek nevezett szerkezetet, akinek voltak kapcsolatai a kormánnyal, és azt mondta, hogy képes az üzletkötésre. Így nem csoda, hogy a járvány idején amúgy is drágább és sokszor használhatatlan eszközök három-négyszeres áron jutottak el – egyelőre a raktárakba.
Teljesen feleslegesen szerzett be a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium több mint 10 ezer lélegeztetőgépet csaknem 300 milliárd forintért. A vásárt sem az orvosszakmai vélemények, sem az esetszámok, sem a rendelkezésre álló szakemberek és betegágyak száma nem támasztják alá – ez derül ki a HVG közérdekű adatigényléseiből és tényfeltárásából.
A külügyi tárca válasza alapján a gépek átlagára 56 647 euró, mostani árfolyamon számolva durván 19 millió forint. Szlovéniában túlárazás miatt már letartóztatták a gazdasági minisztert, lemondott a belügyminiszter és a rendőrfőkapitány, pedig ott nagyjából 10 millió forint értékben szerezték be a lélegeztetőgépek darabját. Magyarországon senki sem firtatja, miért költött az állam ennyit a gépekre, és egyáltalán hol vannak a masinák. Pedig ha valóban érnének 10 milliót a gépek, akkor is eltűnt 150 milliárd forint a kínai eladók és a magyar kormány között.
A minisztérium kiadta azoknak a vállalatoknak a listáját is, amelyek közvetítettek az üzletkötésben: a magyarországi bejegyzésűek között mindössze egy olyan akad, amely korábban is orvostechnikai eszközökkel kereskedett. Olyanok is belevágtak a kalmárkodásba, akik eddig a baltás gyilkos kiadásával új lendületet kapott azeri kapcsolatok építésében jeleskedtek vagy az Orbán-kormány keleti nyitásában csődöt mondott kereskedőházak körül bábáskodtak. Szijjártó Péter minisztériuma mindezt úgy kommentálta:
Azokkal kötöttünk megállapodást, akik képesek voltak arra, hogy Magyarországra lélegeztetőgépet hozzanak.