Madarat tolláról: Így lett Magyarországból az Európai Unió fekete báránya

Orbán Viktor szárnysegédjeként Szijjártó Péter lassan egy évtizede ügyködik azon, hogy a külügyben dolgozók a „partraszállás” mámorában asszisztáljanak ahhoz, hogy szélsőjobbos politikusokkal pacsizzon, diktátorokhoz törleszkedjen és pénzmosodákban sürgölődjön.

  • Kocsis Györgyi, Szabó Yvette Kocsis Györgyi, Szabó Yvette
Madarat tolláról: Így lett Magyarországból az Európai Unió fekete báránya

Kinek lehet annyira a bögyében Szijjártó Péter, hogy még a dolgozószobájával azonos szinten lévő tárgyalókba is két TEK-esnek kell átkísérnie? A külügyminiszternek valószínűleg nem annyira a terroristáktól kell tartania, hiszen azoknak az egyik feltételezett finanszírozója egy ideig a kormányfő tőszomszédságában lakott, és a kormányfő vejével üzletelt. A minisztérium épületében sokkal inkább azok piríthatnak rá, akik még tudják, mit jelent az adott szó a diplomáciában. Márpedig a Brüsszelben a minap összetákolt kompromisszumra még rá sem bólintottak a tagállamok, amikor Szijjártó már úton volt, hogy előkészítse a Fidesz uniós pártcsaládjának újabb hátbatámadását.

A holland Szabadságpárttól a hasonló nevű osztrákig csupa olyan alakulat vezetőjét kereste fel, amelynek az emberei az Európai Parlament jobbszélén foglalnak helyet. És amikor már azt hihette, hogy legalább ebben a körben csak meleg, bátorító szavakat kap, távozása után A Finnek Pártja frakcióvezetője lakonikusan annyit mondott hazai közönségének: nincs szándékukban akár csak egyetlen fillért is megszavazni Magyarországnak az uniós büdzséből, oldja meg mindenki maga a saját problémáit. A szókaratéban látszólag kiharcolt rövid távú győzelmekért Orbán Viktor és külügyminisztere az elmúlt évtizedben feláldozta Magyarország tekintélyét és mozgásterét.

Ha gyengébb Európát akart, Orbán győzelme jelentős vereség

Orbán Viktornak már a 2022-es parlamenti választás lebeg a szeme előtt, ezért volt fontos neki, hogy a jogállamiság megsértéséért kiszabandó szankciókat csak később vethesse be az unió. Brüsszel viszont mindent elkövet, hogy ez a később minél hamarabb legyen, és nem a jogállamiság számonkérése az egyetlen fegyvere.

Ez nem más, mint egy sajtpapír – állapította meg a múlt héten Zbigniew Ziobro, a lengyel kormány igazságügyminisztere ugyanarról a dokumentumról, amelyről aznap magyar kollégája, Varga Judit kijelentette, hogy az egyenértékű a teljes győzelemmel. Egyre inkább úgy fest, hogy a lengyel politikusnak van igaza: az a négyoldalas fogalmazvány, amelyért cserébe Orbán Viktor és lengyel kollégája, Mateusz Morawiecki feladta a vétófenyegetést, valóban kétes értékű.