Orbán pilótát váltott: Szalay-Bobrovniczky vehet cseh vadászgépgyárat
A magyar tőkések az Orbán-kormány jóvoltából eljutottak oda, hogy immár a határon túl is terjeszkednek, és hazahozzák a profitot. Ez Orbán Viktor állítása. A valóság egy cseh fegyverüzletből olvasható ki: a kormány eredetileg kiszemelt „tőkése” nem volt hitelképes, le kellett cserélni. Profit pedig csak akkor lesz, ha a magyar állam repülőt vesz a kiszemelt gyártól.
A cseh Aero Vodochody gyár egy ideje új tulajdonost keres. A tőkeerős Penta csoport megelégelte a veszteségeket, és a repülőgépgyártással és -fejlesztéssel foglalkozó cégre végül talált is vevőt. Az elképzelés az volt, hogy a cseh fegyvergyáros Richard Hava cége, az Omnipol összeáll Tombor Andrással, akit Habony Árpád köréhez szoktak sorolni, és aki az alapítója volt az Orbán-kormány kedvenc elitképzőjének, a Mathias Corvinus Collegiumnak. Csakhogy a magyar üzletember nem tudta szállítani az üzlethez elegendő összeget.
Vagyis Orbán körének étvágyát még fékezi, hogy a bankok a politikai kapcsolatokat nem tekintik önmagában elégséges fedezetnek.
Tombor helyett új partner után kellett nézni. Információink szerint az üzlet így jutott a Habony-kör egy másik szereplőjének, Szalay-Bobrovniczky Kristófnak (nyitóképünkön feleségével a budapesti úszó világbajnokságon). Magyarország volt londoni nagykövetének felbukkanását többen is megerősítették a Hospodářské Noviny cseh üzleti lap és a HVG közös oknyomozása során.
Ahogy lapunk kiszúrta, Szalay-Bobrovniczky nemrég létrehozott egy új vállalkozást, a Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelő Zrt.-t, a cégbírósági adatokban is ő van megadva a részvénytársaság kapcsolattartójaként. Az üzletember a cseh újságírók kérdésére nem reagált, Prágában azonban mások beszédesebbek voltak, és megerősítették, hogy a szóban forgó céggel Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő férje száll be a cseh repülőgép-gyártásba.
Hivatalosan a Penta Csoport sem kívánta kommentálni értesüléseinket, amíg az üzletet alá nem írták. „Reményeink szerint a nyár során zárjuk le sikeresen az üzletet” – mondta Ivo Mravinac a HN és a HVG közös érdeklődésére. A magyar féllel a vásárlásra készülő Omnipol is szűkszavú. „Érzékeny adás-vételről van szó, ezért nem kommentáljuk” – mondta a cégvezető Jiří Podpěra.
Az üzlet „érzékenységét” jobban megértjük, ha megismerjük az Aero legfontosabb termékét. A Penta és az Omnipol egy új, kiképzésre használt vadászgépet fejlesztett, ennek a modellszáma L-39NG. A projekt eddig 2 milliárd cseh koronába, átszámítva bő 27 milliárd forintba került.