Szeretettel Erdélyből: Kiáltvány az odafordulásért
Nincsenek meg azok a társadalmi mércék, amelyek empátiára, szolidaritásra hívjanak fel, arra, hogy ne forduljunk el a másik ember problémájától, hanem forduljunk oda, írja szerzőnk a meggyilkolt Molnár Beáta esete után.
„Ki milyen virágot szakít, olyant szagol.”
Deme Ilona pszichoterapeuta ezzel a mondattal példázza azt, hogy a romániai társadalom egyik szintjén sincs megértés, együttérzés, empátia a bántalmazó kapcsolatban élő emberekkel. Ezt egy olyan édesanya mondta, akinek a lánya panaszkodott a bántalmazó férjére.
Molnár Beáta tragédiája kapcsán hívtam fel a Kolozsváron élő szakembert, s én magam is tudok felkavaróan értetlen megjegyzéseket idézni. Az egyik éppen tegnap jött szembe: „Ne keveredjen senki – még egy egyetemi oktató se – olyan társaságba, ahol megfojthatják. Ennyi. Ügyeljen mindenki magára. Ez kötelesség az élettel szemben.”
Nem is tudom, mi a megrendítőbb: a „tanács” a maga egészében, vagy a közbevetés. Az egyetemi oktató is ember, az élet és a szerelem dolgaiban semmivel sem bölcsebb, mint más, éppen olyan kiszolgáltatott a saját vágyainak és érzéseinek, mint bárki, nem beszélve arról, hogy ugyan ki számít arra, hogy meggyilkolják.
Parászka Boróka: Előre bejelentett nőgyilkosságok
A nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló isztambuli egyezmény ratifikálása és alkalmazása nem végcél lenne, hanem valaminek a kezdete. Ha méltányosak lennénk önmagunkkal, nem az elmúlt hetekben elkövetett gyilkosságok traumafeldolgozásával lennénk elfoglalva, hanem a megelőzéssel, írja szerzőnk. Vélemény.