Mi történik a Várban? – A HVG dokumentumfilmje, 1. rész
Felesleges pénzkidobás, sőt történelemhamisítás és politikai ámokfutás folyik a Budai Várban, vagy értő restauráció, amivel végre begyógyulnak a háborús sebek? Erre keresi a választ a HVG kétrészes dokumentumfilmje a várnegyed tucatnyi helyszínén, olyan terekben is, ahová a hétköznapi látogatóknak eddig nem volt bepillantásuk. Az első epizódban az újjáépült Szent István-terem, a Lovarda és a Főőrség laktanyája mellett a Palota visszabontása és további sorsa kerül a középpontba.
Mit ér a ló nélküli lovarda, és miért lesz elbontva egy jókora épületrész a palotából? Mi váltja fel "a méltatatlan, hónaljban való bemenetelt" a Hunyadi-udvarban, és megérte-e elkölteni 6,6 milliárdot egyetlen 72 négyzetméteres terem és az azt körbefogó épületrész rekonstrukciójára?
Erő Zoltánnal, Budapest főépítészével, és Rostás Péterrel, a Szent István-terem egyik újraalkotójával sétáltunk végig a már elkészült és a még folyó építkezéseken. Mire jók a replikák, milyen más megoldások lettek volna a 20. század elejei épületek vasbetonból felhúzása helyett, és tulajdonképpen mire fogják ezeket használni?
A Szent István-teremben Kőrösi Gáborral, a Várkapitányság kommunikációs igazgatójával, később pedig Bottyán Istvánnal, a Lovardát és a Főőrség épületét működtető vállalkozás ügyvezetőjével beszélgettünk.
Sok ponton parázs vita alakult ki, de meglepő módon volt olyan is, amiben sikerült meggyőzni egymást a szakembereknek. Ismerje meg a hátterét annak, hogyan és miért változik meg szemünk előtt a Budai Vár!