Szeretettel Delhiből: Indiában a dögkúttól az egyetemig meghatároz, hová születtél
Legyen az házasság, az oktatási rendszer, vagy a munkaerőpiac, napjainkban is mély árkokat ás az indiai társadalomba a kasztrendszer, mely társadalmi és politikai feszültségek, és nem kevés személyes tragédia forrása.
Február 28-án az indiai legfelsőbb bíróság felszólította a kormányt, hogy hat héten belül terjessze be, milyen lépéseket tett, hogy eleget tegyen a tíz évvel ezelőtti ítéletnek a manual scavenging, azaz a kézi szemételtakarítás megszüntetéséről, és mit tesz a kabinet azért, hogy megóvja a jövő generációit ettől „az embertelen gyakorlattól”. A bíróság bűntettnek nevezi, hogy embereket biztonsági felszerelés nélkül küldik le a szemétgyűjtő csatornákba.
Az indiai alkotmány szerint az érinthetetlenség minden formában tiltott, és biztosítja, hogy a hátrányos helyzetű kasztok meghatározott, százalékos arány szerinti előnyökben részesüljenek az oktatási rendszerben és az állami álláspiacon. Ez az ún. rezerváció, amelynek teljes egészét és részleteit is sokan bírálják. A jelenlegi munkaerőpiaci helyzet és az állami foglalkoztatás azonban továbbra is tükrözi a kasztok szerinti megoszlást, és jól mutatja, hogy csak hosszú küzdelemmel lehet megszüntetni az egyenlőtlen, öröklött munkamegosztást.
A legutóbbi hivatalos adatok szerint 2013-ban 58 098 olyan szemételtakarító volt Indiában, aki a WC-tartályokat és lefolyókat két kezével takarítja, és 97 százalékuk tartozik kaszton kívüliekhez. A tartályokban gyakran metángáz van, amelynek belélegzésébe többen belehalnak, de más járványos betegségek és fertőzések – kolera, májgyulladás, bőrfertőzés és agyhártyagyulladás – is terjednek ilyen módon.