Kapronczay Stefánia: Tanulható az álhírek elleni védekezés

5 perc

2023.03.22. 13:00

Tudatos munkával fel lehet lépni az álhírek ellen. Szerzőnk, a TASZ ügyvezető igazgatója szerint a bennünk rejlő értékekre építve lehetséges formálni az attitűdöket. Ennek igazolására beszámol egy nemrég lezajlott, sikeres projektről. Vélemény.

“Mert a magyarok ilyenek.”

A jog asztalánál
Kapronczay Stefánia az emberi és a polgári jogok érvényesítésének lehetőségeiről szóló cikksorozatának minden írását itt találja.

Egyes közpolitikai kérdések megítéléséről vagy a kormány támogatottságának miértjeiről szóló beszélgetések gyakran futnak ki arra, hogy szükségképpen következik a magyarok természetéből egy adott vélemény. Azonban a társadalomban viszonylag állandó értékekre alapozva a könnyebben változó attitűdök alakíthatók akár a demokrácia megerősödéséhez szükséges irányokban is.

Erre nyújt jó példát négy magyar kutató, akik a családközpontúságra épített kísérletükben egyetemisták körében növelni tudták az álhírekkel szembeni védekezőképességet. Komoly ismeretek és tervezés szükséges hasonló tevékenység felépítéséhez, ugyanakkor az ilyen munkák segíthetnek lebontani a közvélemény eleve elrendeltségéről szóló elméleteket.

A meggyőződéseink több elemből tevődnek össze, amelyek közül vannak állandóbbak és könnyebben változtathatók.

Az értékek elvontabbak, valamilyen morális megfontolást tükröznek és meglehetősen nehezen változtathatók. Ilyen érték a magyar társadalomban a családközpontúság, ami generációk, az 1960-as évek óta meghatározó. 1978 és 1998 között a családi biztonság mindig az első két legfontosabb érték között volt. Ezzel szemben az attitűdök könnyebben változtathatók, ezek egyes emberekre vagy helyzetekre adott reakcióink kialakult formái. Az attitűdjeink nem ritkán ellentmondásosak, mint például a menekültekkel kapcsolatos vélekedések.