Kifáradás jeleit mutatja a tanártiltakozás, a helyzet a közoktatás összeomlásával fenyeget

5 perc

2023.04.27. 10:00

Érdektelenség vagy a kormányzati félelemkeltés hatása? Fogyatkozik a demonstrációk lendülete. A tanárok a lábukkal szavaznak – tömegesen készülnek felmondani a státusztörvény miatt.

Miközben minden mutató szerint romlik az oktatás színvonala, a tanárok megbecsültsége kritikán aluli, a kormány pedig még több munkára kötelezné őket, gyengül az oktatók ellenállása. A hétfői általános sztrájkban legfeljebb az intézmények tizede vett részt, azokból is sok helyen csupán néhány fő. A budapesti tüntetés résztvevőinek száma is elmaradt a tavalyi megmozdulásokon megjelentekétől. Ezért is volt meglepő, hogy az arra adott rendőri válasz (könnygáz használata, dulakodás) keményebb volt, mint a korábbi tanártüntetések bármelyikén.

A látszólagos apátia – amelynek egyaránt oka lehet a tanult tehetetlenség, az idősebb tanárok belefáradása az állandó harcba, a félelem – ugyanakkor jó támaszt nyújt a kormánynak, bizonyítva, hogy bármit le tud nyomni a pedagógustársadalom torkán. A KSH legfrissebb adatai szerint 2022-ben további 3 százalékponttal csökkent a pedagógusok bruttó átlagkeresete a diplomások átlagához képest: már nem éri el annak 60 százalékát. Elképesztő méreteket ölt a tanárhiány, s emiatt a helyettesítések száma, amelyek egy részét ingyen kötelesek vállalni az oktatók. A tanári kar elöregedett, utánpótlás pedig nem látszik, az ötéves osztatlan tanárképzésre egyre kevesebben jelentkeznek.

Titokban megkezdték a tanárok teljesítményértékelését: "kivitelezhetetlen, értelmetlen, elvégezhetetlen" feladatot kaptak a pedagógusok

Bár nem árulják el, hogy hol tesztelik a Pintér Sándor nevével fémjelzett pedagógus értékelési rendszert, már érkeznek az első hírek a pilot-programról. Ezekből már jól látható, mi várhat minden tanárra és iskolavezetőre szeptembertől. „Hivatalosan március 16-án jelentették be, hogy megnyertük a pilot programban való részvételt.